Speciální prohlídky nabídnou na hradech a zámku tajemno i ohnivou show

  6:52
Jedinečnou příležitost, jak prožít návštěvu hradu jinak než jen jako obyčejnou prohlídku, nabídne dnes akce Hradozámecká noc. Večer a v noci mohou lidé zažít neopakovatelnou návštěvu na třech místech Olomouckého kraje.

V rámci Hradozámecké noci připravili speciální prohlídky mimo jiné na hradě Bouzově. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Do akce, která se koná napříč republikou, se v regionu zapojily hrady Bouzov a Šternberk a zámek Velké Losiny.

„Připravili jsme noční prohlídky hradního příkopu s úkoly pro děti. Zážitkovou trasu mohou návštěvníci projít s pomocí vlastních svítidel,“ láká například bouzovská kastelánka Zuzana Šulcová.

Neobvyklá procházka světlušek hradním příkopem nabídne netradiční pohledy na slavný pohádkový hrad, lidé navíc mohou s pomocí svítilen vytvářet obrazy na zdech. Prohlídky se budou konat od devíti večer do půl jedenácté, navíc se od půl desáté uskuteční na nádvoří promítání nové české pohádky Princezna zakletá v čase.

Na hradě Šternberku začíná Hradozámecká noc už od osmnácti hodin, poslední prohlídka vychází o tři hodiny později.

„Průvodci v historických kostýmech provedou po speciální trase celým hradem. Výklad je rozšířen o zajímavosti z oblasti módy, stolování a života šlechty,“ prozradila kastelánka Helena Gottwaldová.

Po setmění se mohou návštěvníci bavit i u ohňové show, jež představí skupina Plameňáci patřící v kouzlení s ohněm k nejlepším v Česku.

Netradiční prohlídky pak zažijí návštěvníci ve Velkých Losinách, kde sobotní akce vrátí tamní zámek do tajemného období 17. století, kdy tam vládl prastarý rod Žerotínů a probíhaly čarodějnické procesy. Lidé se setkají s oživlými postavami majitelů zámku a prožijí jeho historické okamžiky.

Autor: