Zipline udělá z Helfštýna disneyland, kritizují odpůrci nápad na atrakci

U hradu Helfštýna se lidé připnou k ocelovému lanu a po něm sjedou 1,2 kilometru vzduchem za řeku do středověkého městečka na okraji Lipníka nad Bečvou. Tak by to mohlo na populárním turistickém místě v budoucnu vypadat, pokud by investor zhmotnil svou představu a sehnal povolení na takzvanou zipline. Nápad už má ale řadu odpůrců.

Pohled z ptačí perspektivy si nyní mohou turisté vychutnat v samotném areálu hradu Helfštýna, investor chce ale do podhradí přidat lanový skluz v šedesátimetrové výšce. | foto: Pavel Váhala

S myšlenkou na několikaminutovou adrenalinovou jízdu ve výšce až šedesáti metrů nad zemí přišel podnikatel Pavel Váhala se svým obchodním partnerem. Nastupovalo by se u hradu, konečná má být v průmyslové zóně v blízkém Lipníku, kde na několika hektarech plánují autentické historizující podhradí s ukázkami dobového života.

„Nabízíme symbiózu, ze které může těžit hrad zvýšenou návštěvností i obec Týn nad Bečvou. Kromě toho, že vzniknou pracovní místa, se otevře další prostor k podnikání. Je to příležitost pro všechny,“ míní Váhala.

Vedení vesnice s osmi sty obyvateli, na jejímž katastru hrad stojí, ovšem jeho nadšení z atrakce zvané zipline nesdílí.

Hrad Helfštýn a jeho zrekonstruovaný palác

„Podařila se architektonicky zajímavá rekonstrukce zchátralého paláce hradu, a protože tu projdou kvanta lidí, snaží se někteří na památce přiživit. S myšlenkou zážitkové jízdy na laně se neztotožňujeme a nejsme jediní,“ shrnul starosta Antonín Ryšánek.

„Trasa by navíc vedla přes zastavěné území obce. Sice ve výšce, ale z hlediska soukromí, bezpečnosti či komfortu žití si to absolutně nedokážeme představit,“ dodal.

Taková atrakce jen uškodí, říkají odpůrci

Rada obce se shodla, že nesouhlasí s umístěním lanové dráhy ani s nutným padesát metrů širokým koridorem. Nechce proto měnit územní plán, což by investor kvůli horní stanici „lanovky“ potřeboval.

Ze zříceniny hradu z konce 13. století by se podle starosty začal dělat disneyland.

„Všichni asi vnímají, jak dopadla Dolní Morava. Vymírá se starousedlíky, lidé odtamtud utíkají, je to zacpaná turistická oblast. V žádném případě nechceme dopustit, aby se něco podobného stalo tady. Člověk, který sem přijde, jde za kulturním zážitkem,“ popsal svůj pohled.

Vlnění i vítr. Prošli jsme se po nové nejdelší visuté lávce světa, je v Česku

O hrad se od roku 1960 stará Muzeum Komenského v Přerově. Ředitel Radim Himmler považuje za nekorektní, že se na muzeum neobrátil investor ani úřad v Lipníku nad Bečvou, kde nyní zpracovávají změnu územního plánu včetně přidání zmíněného vymezeného pásu.

Plán se podle něj organizace i vyhlášeného ochranného pásma kulturní památky jednoznačně týká. Samotný projekt lanového skluzu pak Himmler označil za parazitickou a vypočítavou až fantasmagorickou aktivitu.

„Helfštýn takovýto rozvoj nepotřebuje, jde o druhou nejvyhledávanější památku kraje s návštěvností přes sto tisíc lidí ročně. Naší strategií je prezentovat ji včetně muzejního obsahu nikoli outdoorovými atrakcemi, ale kulturní a kultivovanou formou, což se nám snad vzhledem k ohlasu veřejnosti i renomovaných porot muzejních a architektonických soutěží daří,“ uvedl.

Investor nabízí pomoc i peníze do obecní kasy

Skepticky se k nápadu staví i zástupci Olomouckého kraje, kterému hrad patří.

„Projekt s námi nebyl projednáván, takže neznáme přesné parametry. V obecné rovině ale mohu říct, že takovouto atrakci v bezprostřední blízkosti hradu pozitivně rozhodně nevnímám. Domnívám se, že Helfštýn má co nabídnout sám o sobě,“ sdělil krajský radní pro kulturu a památkovou péči Jan Žůrek.

14. srpna 2020

Autoři myšlenky chystají v Týnu další prezentaci a také se chtějí setkat se všemi dotčenými institucemi.

„Zatím jsme udělali jen první kroky, rozhodně nechceme nikoho obcházet a jsme připraveni najít společné řešení přínosné pro obec, město i region. Obci samozřejmě nabízíme pomoc s úklidem a zázemím pro návštěvníky, bavili jsme se také o příspěvku, například milionu korun ročně,“ nastínil Váhala.

„Když tu chce někdo investovat, proč mu bránit“

Nástupní stanice má být vysoká zhruba pět metrů a při provedení z kamene nebo dřeva by podle investora nebyla nijak výrazná. A několik centimetrů silné ocelové lano nebude z dálky vidět, ujišťují propagátoři projektu.

„Zipline navíc bude mimo ochranné pásmo hradu. Samotný provoz má přísná bezpečnostní pravidla, návštěvníci u sebe například nemohou mít nic, co by jim mohlo spadnout dolů. Hluk z výšky bude zanedbatelný, navíc nad několika soukromými pozemky by člověk na laně projížděl podle propočtů jen tři vteřiny,“ podotkl Váhala.

Pro vznik městečka s kolbišti, rytířskými přehlídkami, řemesly a dalšími atrakcemi včetně parkovišť, ubytování a restaurací je lanovka zásadní. Měla by být hlavním tahákem zábavního parku a vzniknout proto jako první.

V Lipníku s vizí podhradního areálu ani výstupní stanicí lanového skluzu problém nemají.

„Když u nás chce někdo investovat peníze, není důvod tomu bránit, proto jsme to do územního plánu zahrnuli. Navíc vše bude vytvářet trvalá i krátkodobá pracovní místa,“ okomentoval záležitost místostarosta města Ondřej Vlček.

„Pokud jde o lanovku, ta se nás jako samosprávy na rozdíl od Týna, památkové péče, případně energetiků netýká. Rozumím nicméně tomu, že někde s tím mohou mít problém,“ dodal.