iDNES.cz

Zoo Olomouc získala cenu za odchov hrabáče, Králíkovství zůstává zavřené

  11:42
Od neděle má olomoucká zoo na Svatém Kopečku otevřené pavilony. Například v pavilonu šelem může být najednou až čtyřicet lidí. Kvůli nekázni návštěvníků ovšem zůstává nepřístupná expozice Králíkovství. Zahrada také uspěla v soutěži Bílý slon o odchov roku.

Hrabáč kapský žije ve volné přírodě v Africe, na jih od Sahary. Dospělec váží asi 60 kg, dožívá se přibližně 20 let. Přes den spí a aktivuje za soumraku, kdy běhá po krajině a vyhledává termity. | foto: Zoo Olomouc

Zoo Olomouc uspěla v prestižním klání Bílý slon, v němž byla oceněna druhým místem za odchov hrabáče kapského.

„Z rukou předsedy Sdružení Česká zoo Jaroslava Svobody převzal vedoucí ošetřovatel zimoviště afrických zvířata Pavel Vidlář ocenění, které sice hrabáčům nic neřekne, zato v zoo z něj mají obrovskou radost,“ uvedla mluvčí zahrady Iveta Gronská.

Soutěž Bílý slon se pořádá jednou ročně. Jejím posláním není ani tak podporovat soutěživost zahrad, ale poděkovat chovatelům za jejich úspěchy. V letošním roce se do soutěže přihlásilo 14 zahrad a bylo vytvořeno 41 nominací.

Zoo Olomouc se v kategorii savců se svým mládětem hrabáče kapského umístila na 2. místě.

„Narození mláděte kapského pro nás bylo radostí. Jeho odchov lze označit za práci týmovou. Podílela se na něm spousta trpělivých ošetřovatelů včetně matky samotné. Potěšilo nás, že jsme odrostlé mládě, které se narodilo 26. března 2020 mohli vyslat do světa, dělá radost v Bioparc - Zoo de Doué la Fontaine ve Franici,“ popsal ředitel zoo Radomír Habáň.

„Myšlenka soutěže vznikla jako možnost poděkovat těm několika vzácným lidem, kteří i za cenu mnoha změn ve svém osobním životě, udělají vše pro záchranu odchovávaného mláděte,“ upřesnil Jaroslav Svoboda, předseda Sdružení Česká zoo.

Hrabáč patří mezi velmi vzácně chované druhy. Chová jej přibližně 25 evropských zoo, přičemž mláďata odchovává sedm zahrad.

„Když se podaří odchovat mládě, je to malý zázrak. Matka ho může zavrhnout, mládě nemusí být životaschopné, nesaje od matky, důvodů nezdaru může být hned několik. V Čechách bychom se s ním setkali v Praze, Plzni, Dvoře Králové a v Olomouci. Olomoucká zoo chová hrabáče od roku 2017. První mládě se narodilo 26. března 2020,“ připomněla mluvčí.

Do jeho jídelníčku v zoo patří jemně rozmixovaná kaše z vařeného masa, granulí, žloutků, mrkve, banánů, rýže. Největší pochoutkou jsou však mouční červi.

Otevřené pavilony

V neděli se na Svatém Kopečku otevřely všechny pavilony. „Díky usnesení vlády ze 26. července lze od 1. srpna otevřít vnitřní pavilony, a to až do 75 procent jejich kapacity. V pavilonech však potrvá nařízení dodržovat 1,5 m rozestupy, provádět dezinfekci rukou a nosit respirátor,“ poznamenala Iveta Gronská.

Kapacita pavilonů

Pavilon opic: 19
Pavilon Kalahari: 20
Pavilon žiraf, terária: 11
Pavilon šelem: 40
Jihoamerický pavilon: 11 
Pavilon netopýrů: 12

Povolená kapacita však nesmí být překročena. „Pro vstup do areálu zoologické zahrady nebude potřeba potvrzení o prodělané nemoci, negativním testu ani o očkování,“ uvedla mluvčí.

Králíkovství zůstává až do odvolání uzavřeno. Důvodem jsou dny se silnou návštěvností, v nichž docházelo k opakovanému nedodržování návštěvnického řádu tohoto výběhu.

„Tato skutečnost zahradu samotnou za všechny slušné a ohleduplné lidi velmi mrzí, ale zdraví a bezpečí zvířat pro ni zůstává prvořadé,“ upozornil ředitel zoo Radomír Habáň.

25. dubna 2020

Autor:
zpět na článek