Za útok špatně zabezpečené pumy na dítě policie obvinila zoopark a tři lidi

  11:28
Po téměř dvou letech uzavřeli policisté z Jesenicka vyšetřování incidentu, při kterém v tamním soukromém zooparku puma zranila malé dítě. Podle jejich závěrů bylo zvíře nedostatečně zabezpečené, provozující společnost a tři lidé teď čelí trestnímu stíhání.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Aneta Čapkovápro iDNES.cz

Puma zranila tříletou dívku v říjnu 2018 ve Faunaparku v Horní Lipové, místní části Lipové-lázní. Majitel tehdy uvedl, že se dítě dostalo přímo do prostoru výběhu poté, co některý z návštěvníků otevřel vstup.

Podle závěrů policistů, jejichž vyšetřování se protáhlo kvůli čekání na znalecké posudky, bylo ale hlavní příčinou nedostatečné technické zabezpečení. Do prostoru výběhu totiž vedly prosklené dveře, které nebyly opatřeny zámkem.

„Bylo tak možné dostat se k pletivu výběhu, které mělo navíc natolik velká oka, že jimi puma mohla prostrčit tlapu. Právě k tomu došlo, když se tříletá dívka před výběhem s otevřenými dveřmi pohybovala, a zvíře ji zranilo na hlavě a hrudníku. Poté zasáhli přítomní rodiče,“ popsala jesenická policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

Vedení Faunaparku nechtělo policejní závěry komentovat. „My se k té události už nebudeme vyjadřovat, zvláště když to ještě není uzavřené. Zabezpečení jsme ale po té události upravili tak, že už se to nemůže opakovat,“ řekla ředitelka Dagmar Augustýnová.

V zoo zranil dítě vlk, ta se podle policie neprovinila

Zraněné dítě ošetřovali nejprve lékaři jesenické nemocnice, později bylo ale přepraveno na urgentní příjem a posléze dětskou kliniku olomoucké fakultní nemocnice. Tehdy dostupné informace nicméně ukazovaly na spíše mírné následky.

„Dívka utrpěla mnohačetná poranění, která nicméně byla spíše lehčího rázu v podobě podrápání a menšího kousance. Nebyl nutný operační zákrok, lékaři vyčistili rány a provedli sešití. Pacientka pak byla propuštěna z dětské kliniky do domácí péče a podle lékaře už si normálně hrála,“ informoval mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Adam Fritscher.

Policie ale nakonec obvinila tři lidi, jejichž přesnou pozici ve vztahu k incidentu nespecifikovala, i provozující organizaci z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Za to hrozí obviněným až dvouleté vězení, soud je také může potrestat zákazem činnosti.

Důvodem přísnější kvalifikace mohou být například pozdější komplikace, které prodloužily dobu léčení. Podrobnosti o zdravotních následcích policie odmítla uvést.

Podobný případ se odehrál před třemi lety i v olomoucké zoologické zahradě na Svatém Kopečku, kde vlk v červenci 2017 zuby poranil tříletou holčičku. Příčinou bylo mimo jiné to, že zvíře dosáhlo až k vnějšímu plotu kvůli tomu, že u vnitřního ohradníku poklesla půda.

Zahrada nicméně od počátku upozorňovala na to, že dítě se pohybovalo v zakázaném prostoru a nedodrželo povinný bezpečný odstup od oplocení, na který na místě návštěvníky upozorňují cedule. Policejní vyšetřování skončilo závěrem, že zoo za zranění dívky vinu nenese.

Autor: