Řidič byl v šoku a držel se volantu, popsali zásah u hořícího auta zachránci

  14:46
Dva řidiči, kteří loni v listopadu zahlédli při jízdě po dálnici D35 u Mohelnice hořící auto a neváhali zastavit a pomoci, byli nyní odměněni. Zachránili totiž tehdy muže, který by bez jejich pomoci s velkou pravděpodobností uhořel.

Jaroslav Hetmánek (vpravo) a Josef Faltýnek (vlevo) zachránili loni v listopadu na dálnici u Mohelnice staršího muže z hořícího auta. Obdrželi titul Gentleman roku. | foto: Rostislav Hányš, MF DNES

Josef Faltýnek ze Šternberku na Olomoucku a Jaroslav Hetmánek z Rapotína na Šumpersku obdrželi cenu Gentleman silnic, kterou zaštiťuje Generali Česká pojišťovna spolu s Policií České republiky.

Drama se odehrálo loni 23. listopadu v podvečer. „Viděl jsem, že dálnice stojí, jenom pomalu se popojíždělo. Zahlédl jsem, že nedaleko šlehají plameny. Auto jsem předjel a hned se pustil do hašení příručním sprejem,“ vyprávěl Hetmánek.

Ještě před ním u nehody zastavil také Josef Faltýnek. Společně se zároveň pokoušeli dostat ven seniora, který byl uvnitř vozu.

„Nebylo na co čekat. On byl zřejmě v šoku, protože se nechtěl pustit volantu. Jakoby ani nevěřil, že mu hoří auto,“ popisuje Faltýnek.

Hrozilo, že vybuchne

Muži se nerozpakovali sáhnout k hrubé síle. „Obal jsme ho uchopili a násilím vyvlekli z auta. Pak jsme ho odnesli ke krajnici za auto, které zastavilo za hořícím vozem, protože hrozilo nebezpečí výbuchu,“ popisoval Faltýnek.

Od dalšího řidiče dostali deku, do které zachráněného řidiče zabalili.

Loni v listopadu hasiči zasahovali u požáru osobního automobilu na D35 nedaleko Mohelnice.

Hořící vůz naštěstí nevybuchl. Uhasili jej ale až hasiči, kteří byli na místě během krátké chvíle. Na místě nehody loni v listopadu zasahovala profesionální jednotka z Litovle a dobrovolní hasiči z Loštic.

Oba ocenění muži se shodli na tom, že je zarazila lhostejnost řady svědků, kteří nehodě přihlíželi.

„Je děsivé, že kolem hořícího auta projelo odhadem několik desítek aut a nikdo nezastavil. Pomohli jsme my dva a pár dalších lidí. Ti, co zbaběle ujeli, mě hluboce zklamali,“ řekl Hetmánek.

Auto podle policie nezačalo hořet hned po nehodě. Oheň vzplál v důsledku technické závady.

Nebáli se, ocenil je policista

Libor Giesel z vedení okresního oddělení Police ČR Šumperk ocenil, že oba muži neváhali poskytnout pomoc, byť mohli být ohroženi.

„Jsem rád, že se najdou lidé, kteří pomoc druhým berou velmi vážně a jejich čin může sloužit jako dobrý příklad toho, jak se zachovat,“ vyzdvihl.

Podobně zhodnotil záchranu seniora z hořícího šéf spolku Bezpečný Šumperk Martin Žaitlik.

„Jde o výjimečný čin. Oba jste zachovali chladnou hlavu, lidskost a rozhodnost. Situaci jste vyřešili naprosto správně,“ adresoval Žaitlik zachráncům.