Místo úřadu park a vyhlídka. Studenti zkusili změnit ošklivý kout Olomouce

  4:54
Jak naložit s jedněmi z posledních nezastavěných pozemků, zvažuje nyní radnice v Olomouci. V lukrativní lokalitě naproti gymnáziu ve čtvrti Hejčín chtěla původně postavit nový úřad, jenže na to nemá peníze, teď nicméně může pracovat také s návrhy vypracovanými studenty architektury.

Na prostranství stojí bývalá budova přírodovědecké fakulty, jež je od roku 2009 prázdná. Ještě na podzim měla radnice představu, že ji zbourá a nahradí novostavbou pro úředníky spravující agendu řidičů a motorových vozidel, jejichž odbor musí přesunout z Vejdovského ulice. Tam sídlí v pronajaté budově, kterou chce pro sebe krajské policejní ředitelství.

Situace se však změnila, jednání s ministerstvem financí o šedesátimilionové kompenzaci se totiž nevyvíjejí ve prospěch města.

Budova bývalé fakulty a prezentace studentů

„Jsem rozmrzelý, že paní ministryně nám to už dvakrát zamítla a odkázala nás na vnitro. Stát chce své agendy na základě požadavku policie z Vejdovského vystěhovat, ale házet to na samosprávu mi přijde krajně nezodpovědné. O území se bude vést debata, jestli tam správní budova magistrátu vyroste,“ řekl olomoucký primátor Miroslav Žbánek.

Do diskuse mohou přispět i návrhy studentů Fakulty architektury VUT v Brně. Ty oslovili lidé z odborné iniciativy Re-Vize Olomouc na základě zpráv o demolici.

„Studenti se do budovy zamilovali, protože ve skutečnosti má svoje kvality. Jak ji lidé začali vnímat, je spíše mírou devastace a nedokončeného architektonického záměru,“ řekla historička umění Martina Mertová za skupinu, která se snaží přinášet nové pohledy na různé lokality nebo nemovitosti.

Z místa by mohl být park s restaurací

Studenti se dva semestry pod vedením architekta Szymona Rozwałky věnovali rekonstrukci i okolí budovy. Podle nich nemá výrazně narušenou statiku, a lze ji tak využít.

„Návrh konverze jedné z nejméně oblíbených staveb ve městě je dobrá příležitost k experimentu a zároveň k analýze pojmu tolerance v architektuře,“ uvedli ke svému projektu pojmenovanému Hej-čin!

Napříč územím studenti narýsovali park, část plochy by ale nechali i ke komerčnímu využití.

„V objektu někdo navrhuje centrální databanku města nebo komunitní centrum v kombinaci s pronájmy, na střechu často situují restaurační zařízení s vyhlídkou,“ nastínila Mertová.

„Někteří pracovali také na novostavbě bytového domu vedle blízkého depozitáře knihovny, vznikl i návrh tělocvičny, kterou plánuje sousední waldorfská škola. Ta změnila měřítko a bývalá přírodověda už nevypadá tak monstrózně jako dřív, kdy tu stávala sama,“ dodala.

Teď je místo jen terčem stížností

Radnice nevylučuje, že část postřehů uplatní. „Jsou to inspirativní nápady, i když ne vždy odrážejí majetkové a jiné věci,“ sdělil Žbánek a dodal, že město už s některými fakultami architektury spolupracuje.

Lidé z Hejčína návrhy uvítali. Obávají se, že plánovaný úřad by ještě posílil už tak hustý provoz.

„Nadchlo nás, s jakým zaujetím se studenti zabývali lokalitou, která je obvykle jen předmětem stížností na ucpané křižovatky, hluk a smog. Tam, kde komise řeší bez výhledů na zlepšení jen stávající a budoucí dopravní kalamity, viděli potenciál nového komunitního prostoru, zdravé a vstřícné městské oázy, dalšího centra hejčínského života,“ reagovala Andrea Hanáčková z komise místní části.

Možným využitím okolí opuštěné budovy se zabýval také útvar hlavního architekta.

„Územní plán zde počítá s poměrně rozsáhlým veřejným prostranstvím, mimo jiné s ohledem na potřeby místních škol – waldorfské či Gymnázia Hejčín. Městské pozemky vhodné k zastavění by se daly využít zčásti například pro zázemí Moravského divadla včetně možnosti komunitního centra,“ uvedla vedoucí oddělení Jana Křenková.