V kraji hořelo nejvíce za poslední čtyři roky, většinou za to mohla nedbalost

  4:56
Profesionálním i dobrovolným hasičům loni v Olomouckém kraji přibylo práce. Hasili nejvíce požárů za poslední čtyři roky. Nejčastěji k nim vyjížděli na jaře a na podzim, většina vznikla kvůli nedbalosti. Část vyhořelých přitom čekalo nepříjemné zjištění, že jejich pojistka nepokryje veškeré škody.

„Loni jsme zaznamenali 1 040 požárů, což je nejvyšší číslo minimálně za poslední čtyři roky. O rok předtím jich bylo o 140 méně. Zachránili jsme při nich 62 lidí, 505 osob jsme evakuovali,“ vyčíslila mluvčí krajského hasičského sboru Lucie Balážová.

Podle statistik se při událostech zranilo 79 lidí a 16 hasičů. „V přímé souvislosti s požárem loni zemřelo devět lidí, v roce 2021 bylo obětí šest,“ doplnila Balážová.

Obětí ohně se stal člověk mimo jiné v Troubelicích na Olomoucku. Jeho tělo našli hasiči v březnu při požáru podkrovního bytu. Mrtvolu muže nalezli i po červencovém výbuchu v troskách domu v Olšanech u Prostějova. Později se prokázalo, že explozi úmyslně zavinil majitel domu, který při ní zemřel. Škoda přesáhla 12 milionů korun.

Oheň loni v kraji způsobil škodu za téměř 175 milionů korun. Mezi neštěstí s nejvyšší materiální ztrátou patřil březnový požár domu v historickém centru Olomouce se škodou osm milionů korun. Stejně znalec ohodnotil následky listopadového ohně v Lošticích na Šumpersku, kde hořel rodinný dům.

Zhruba na čtyři miliony korun pak odhadli vyšetřovatelé škodu při lednovém požáru novostavby rodinného domu v Radslavicích na Přerovsku či březnového požáru střechy dvoupodlažního domu v Olomouci-Hodolanech.

„S klienty jsme v kraji řešili 120 pojistných události, jejichž příčinou byl požár. Účet za tyto škody přesáhl 20 milionů korun. Jde o případy klientů z řad obyvatel, podnikatelů a firem,“ shrnul za Generali Českou pojišťovnu mluvčí Jan Marek.

Škody se zvyšují, pojistky přestávají stačit

Odborníci radí mít nemovitost a domácnost pojištěné. Většina majitelů domů a bytů pojištění sjednané má, podceňují ale jeho výši. Podle analýzy České asociace pojišťoven má správnou výši pojistného plnění jen asi třetina smluv.

„Z detailních dat našich členů vyplynulo, že nejčastější výše podpojištění (pojištění věci na nižší sumu, než je její skutečná hodnota – pozn. red.) činí 20 až 49 procent. To je znepokojivé,“ vysvětlil pojistný analytik České asociace pojišťoven Petr Jedlička.

„Ještě znepokojivější je, že 15 procent smluv dosahuje dokonce více než 50 procent podpojištění. Při takové míře dostanou klienti v případě pojistné události bohužel nanejvýš jen polovinu skutečné škody,“ dodal.

Žádoucí je podle mluvčího Generali České pojišťovny smlouvy aktualizovat.„Setkáváme se s případy, že lidé své smlouvy nijak neaktualizovali deset let i déle. Doporučujeme minimálně jednou za dva roky smlouvu zhodnotit, zda došlo k navýšení hodnoty stavby nebo vybavení domácnosti,“ uvedl Marek.

Víc požárů může přidat návrat k tuhým palivům

Hasiči díky včasným zásahům loni uchránili majetek za více než půl miliardy korun. K nejčastějším příčinám patřila neopatrná manipulace s otevřeným ohněm, například svíčka ponechaná bez dozoru, nedostatečně uhašený nedopalek od cigarety nebo jiskra, která odletěla z otevřeného krbu.

Na vině bývají i závady na kotli nebo zanesené spalinové cesty rodinných domů. Podle odborníků by majitelé měli komíny a spalinové cesty nechat alespoň jednou ročně kontrolovat. Pokud totiž zařízení neudržují v řádném technickém stavu, nemusela by jim pojišťovna v případě neštěstí peníze vyplatit.

„Požáry komínů se každý rok pohybují zhruba ve stejných číslech, evidujeme jich kolem devadesáti za rok,“ dodala Balážová.

Lidé se kvůli drahým energiím častěji uchylují k topení tuhými palivy. Podle mluvčí hasičů ale zatím nelze předvídat, jak se energetická krize projeví v počtu možných požárů kvůli komínům či spalinovým cestám.

Celkově měli hasiči téměř osm tisíc zásahů

Hasiči vyjížděli loni v kraji častěji nejen k požárům, ale i dopravním nehodám. Podle statistiky zasahovali u 1 233 kolizí.

„Nejvíce událostí evidujeme na pozemních komunikacích, ale řešili jsme také 46 nehod na železnici a dvě letecké,“ připomněla Balážová.

Podle ní kolegové ale nejčastěji vyjížděli k technickým haváriím. „Loni jsme jich evidovali 4 144. Mezi technické pomoci patří zásahy v souvislosti se živelními pohromami, jako jsou vichřice, povodně, přívalové deště či sesuvy půdy. Zároveň mezi ně počítáme výjezdy k otevření bytu, vyproštění osob z výtahu nebo likvidaci obtížného hmyzu,“ doplnila.

V souvislosti s uprchlickou vlnou vyvolanou válkou na Ukrajině evidují přes 500 zásahů, jednalo se především o jejich činnost v Krajském asistenčním centrum pomoci Ukrajině, transporty uprchlíků a převozy humanitárních prostředků a materiálu.

Za celý loňský rok mají hasiči na svém kontě celkem 7 906 zásahů, v roce 2021 jich měli 7 072. Na tísňových linkách 112 a 150 přijali více než 93 tisíc hovorů.