iDNES.cz

Kralice na Hané končí s glyfosáty. Prostějov na nich i přes petice trvá dál

  4:22,  aktualizováno  12:03
Kralice na Hané na Prostějovsku už nebudou používat jedovaté postřiky na hubení plevele. Naopak Prostějov se jich nechce vzdát navzdory dvěma peticím. Glyfosáty přitom ve městě mají na svědomí sérii otrav psů.

V ulicích Prostějova byl plevel opět likvidován herbicidem Roundup, a to i u dětského hřiště. (duben 2020) | foto: Jana Jílková

Další obec v regionu už nebude na hubení plevele používat chemické postřiky s jedovatými glyfosáty, mezi které patří známý Roundup, a proti nimž se v poslední době zvedá odpor části veřejnosti. Po Jeseníku se k tomuto kroku rozhodly i Kralice na Hané na Prostějovsku, kterým se při zkoušce osvědčil mechanický likvidátor plevele.

„Chránit přírodu a chovat se ekologicky je povinností každého z nás. Po nástupu do funkce v polovině roku 2019 jsem se zajímala o to, jakým způsobem u nás probíhá údržba zeleně, a zjišťovala jsem spotřebu chemických látek,“ popsala starostka Kralic Veronika Petrželová Bašná.  

„Spotřeba nebyla příznivá. Určený pracovník téměř denně procházel obec a aplikoval postřiky na chodníky,“ dodala starostka.

Městys se snažil používání chemie omezit a chodníky ošetřovat mechanicky, bez speciálního stroje však bylo odstraňování plevele u obrubníků a na plochách chodníků fyzicky i časově velmi náročné.

„Zjišťovali jsem možnosti likvidace plevele octem, solí nebo horkou párou a hledali, kde se snaží plevel likvidovat ekologicky,“ objasnila starostka.

Přístroj na horkou páru byl příliš drahý a také jeho provoz nevycházel ekonomicky. Volba proto padla na mechanický likvidátor plevele.

„Dají se s ním čistit obrubníky okolo cest, ale i spáry mezi zámkovou dlažbou či dlažebními kostkami. Práci zvládnou i ženy. Zařekli jsme se, že letos již vůbec nebudeme používat chemické látky. Samozřejmě že ve větších městech bude podobná změna náročnější, ale věřím, že se vyplatí,“ podotkla starostka.

Bez glyfosátů je to drahé, hájí se Prostějov

Například nedaleký Prostějov se ale podobnému kroku brání již druhým rokem, ačkoli jedovaté glyfosáty na hubení plevele zde způsobily sérii otrav psů a kritici opakovaně prokázali, že postřikem místní technické služby ošetřovaly i plochy v bezprostřední blízkosti dětských hřišť nebo mateřských školek. 

Ve městě kvůli tomu vznikla již druhá petice, kterou tentokrát podepsalo přes šestnáct stovek lidí.

„Je to už druhá petice, ve které obyvatelé vyjadřují svůj nesouhlas se současným způsobem ošetřování veřejné zeleně. Není třeba dělat vše pouze na efekt a mít sterilní ulice. Určitá míra zaplevelení jistě neuškodí čistotě města a ze zkušeností z jiných měst víme, že veřejnost je tolerantní, když ví, že to vede ke zdravému životnímu prostředí,“ apeluje jedna z autorek petice Jana Jílková.

Podle ní navíc zřejmě stejně budou ke konci roku 2022 v celé Evropské unii glyfosáty pro hubení plevele zakázány. „Pojďme na to reagovat s předstihem,“ nabádá.

Prostějovské zastupitelstvo sice petici stejně jako tu první vzalo na vědomí, glyfosáty však opět nezakázalo. Pro zákaz bylo pouze devět opozičních zastupitelů. Město argumentuje mimo jiné tím, že plošné nasazení ostatních metod hubení plevele by bylo neúnosně drahé.

„Alternativní metody využíváme zejména u škol a dětských hřišť, na zastávkách, v parcích nebo na psích loučkách. Společnost FCC (která ve městě zajišťuje technické služby – pozn. red.) má v plánu pořídit v letošním roce další zařízení na likvidaci plevele horkou tlakovou vodou,“ obhajuje postup radnice náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Město zřídilo i mapový portál, kde lidé najdou ošetřované lokality, a o použití herbicidů s předstihem informuje na svých internetových stránkách.

„Částečně využíváme také selektivní herbicidy bez glyfosátů,“ dodal náměstek.

Je to dražší, ale stojí to za to, říkají v Jeseníku

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny už dříve označila látky na bázi glyfosátů za pravděpodobně karcinogenní. V Olomouckém kraji kromě Kralic na Hané k úplnému zákazu přípravků jako Roundup, Touchdown nebo Bofix přistoupila rovněž radnice v Jeseníku. Ta využívá horkou páru nebo zametací stroj s ocelovými kartáči.

„Vyžaduje to častější zásahy, některé chodníky a krajnice je nutné čistit třeba i třikrát během jedné sezony, což je finančně náročnější. Ekonomické hledisko však není jediným rozhodujícím faktorem a ekologicky šetrný přístup k životnímu prostředí, ve kterém žijeme, podle našeho názoru převládá,“ vysvětlila vedoucí oddělení majetku na radnici v Jeseníku Monika Nepejchalová. 

V České republice udělali podobný krok například také v Kutné Hoře nebo v Brně. Zákaz jedovatých glyfosátů naopak v regionu neprošel v Přerově. V Olomouci lidé proti jejich používání v minulosti rovněž podepisovali petici, docílili nicméně jen částečného úspěchu.

„Snažíme se nyní glyfosáty používat v co nejmenší míře a preferovat alternativní metody, abychom životnímu prostředí pomohli,“ nastínila mluvčí tamního magistrátu Radka Štědrá.

zpět na článek