For Model láká v Olomouci na dvoumetrovou stíhačku i pavilon plný vláčků

  17:38
Obří model německé stíhačky Albatros D.Va z období první světové války je nyní poprvé veřejně k vidění na výstavě For Model, která se ode dneška do neděle koná na Výstavišti Flora Olomouc. Návštěvníci mohou obdivovat i mnoho dalších modelů od osobních a nákladních aut přes vlaky až po lodě nebo ponorky.

„For Model patří mezi nejoblíbenější akce, které na výstavišti pořádáme. Díky naší spolupráci s desítkami sběratelů a modelářů se návštěvníci mohou opět těšit na tři dny plné zážitků,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

„Mám radost, že se i letos hlásí modeláři, kteří se u nás prozatím se svými díly nepochlubili. Veřejnosti tak představíme exponáty, které v minulých letech neměla možnost vidět,“ dodala.

Novinkám vévodí obří model stíhačky Albatros D.Va v měřítku 1:3.

„Tento stíhací letoun se mi vždy líbil, je elegantní a má skvělý aerodynamický tvar. Už jako kluk jsem složil jeho malý plastikový model. Tento je výrazně větší, na délku měří 2,2 metru, rozpětí křídel je 2,7 metru. Originál této stíhačky létal ke konci první světové války, za mě je to jeden z nejkrásnějších letounů té doby,“ popsal autor Radim Králík.

Člen leteckomodelářského klubu LMK Olomouc strávil výrobou zhruba 600 hodin. Vycházel z částečně zpracované stavebnice, v níž od výrobce dostal nelakovaný laminátový trup bez osazené elektroniky a dalších konstrukčních prvků. Samotné sestavení a barvení už bylo na něm.

Zvolené barevné ladění vychází ze stroje, na němž létal Fritz Rumey, jeden z nejznámějších a nejúspěšnějších německých stíhacích pilotů. Model dosahuje rychlosti až 140 kilometrů v hodině, čímž se blíží originálnímu letounu.

Nechybí železnice či nádrž pro lodě a ponorky

Jedna z největších tuzemských akcí zaměřená na modely, sběratelství a také digitální technologie, hry, hračky či stavebnice se koná do neděle v pavilonech A a E i jejich okolí.

Kromě už zmíněného leteckého modelářství zahrnujícího letadla i vrtulníky jsou zde třeba také plastikové a papírové modely současných aut i automobilových veteránů, autodráhy anebo modely stavebních strojů či kamionů.

Pavilon E zase již tradičně patří železničním modelářům, modulová železnice letos nabízí obměněnou trasu s novými zastávkami. Zastoupeny jsou navíc všechny rozchody. Další novinkou je železnice s celoročním provozem přenesená do pavilonu ze zahradního plenéru.

Náměstí, věž, radnice či kašna. Výstava láká na nejstarší fotografie Olomouce

Nechybí rovněž oblíbená umělá vodní plocha v pavilonu A, kterou využívají lodní modeláři se svými plachetnicemi, ponorkami a dalšími bojovými plavidly. Hladinu opět rozbouří rovněž námořní bitvy plné světelných, zvukových a kouřových efektů.

V rámci akce se lze také svézt historickým vlakem složeným z vozů lidově nazývaných Hurvínek, jež se vyráběly v rozmezí let 1948 a 1956. Na koleje vyjedou díky pokračování dlouholeté spolupráce výstaviště s ČD Nostalgie.

„Jezdit budou celý den mezi stanicemi Olomouc - hlavní nádraží a Olomouc - Řepčín a zpět. Na trase je i zastávka Olomouc - Nová Ulice, z níž se lze na For Model dostat za necelých pět minut,“ doplnil mluvčí výstaviště Michal Poláček. Jízdenky jsou k dostání před odjezdem přímo ve vlaku.

Organizátoři připomněli, že vstupenky je nejlepší zakoupit online na webu výstaviště, neboť jsou v takovém případě levnější než na pokladně a navíc mohou jejich držitelé využít samostatný vchod. V sobotu je akce otevřená od 9 do 18 hodin, v neděli končí o hodinu dříve.

Autor: