Film Cesta času Terrence Malicka míří do Olomouce. Po projekci bude debata s vědci

  10:50
Formování galaxií, hvězd, planetárních systémů, vznik planety Země i vývoj života na ní – to vše mohou sledovat diváci v esteticky působivém dokumentu Cesta času jednoho z nejvýznamnějších amerických nezávislých režisérů Terrence Malicka. V Olomouci bude film poprvé uveden 10. října ve 20:00 v kině Metropol.

Galaxie M31 | foto: Foto, ilustrace NASA Zdroj Tajemství vesmíru 4_2014Impuls.cz

Chybět nebudou ani ambasadoři filmu Judit a Jiří Šponerovi, kteří se vývojem života na Zemi zabývají nejen v Biofyzikálním ústavu Akademie věd ČR v Brně, ale i v olomouckém Regionálním centru pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) Univerzity Palackého. 

V debatě navazující na filmovou projekci se tak zájemci budou moci dozvědět například o nových experimentech v RCPTM, které by mohly některé dosavadní vědecké hypotézy podpořit.

Cesta času se věnuje vzniku, vývoji a zániku vesmíru, životnímu cyklu sluneční soustavy a zrodu organismů až po formování lidské civilizace.

Na snímku, jenž vznikal téměř 40 let, se podílela řada vědeckých osobností z celého světa. Otázky, které provázejí lidstvo od nepaměti, klade publiku slavná herečka Cate Blanchett. Divák putuje časem a prostorem pomocí obrázků z Hubbleova teleskopu.