Z dovolené se už na Ukrajinu nevrátila, v Česku chce být oční lékařkou

  14:42
Když byla mladá ukrajinská oční lékařka Daria Sazanovych s matkou Larysou na dovolené v maďarských lázních, zasáhla obě zpráva, že jejich zemi napadlo Rusko. Obě našly azyl v Olomouci, kde také začaly pracovat – maminka učí angličtinu na Univerzitě Palackého a dcera se stala lékařkou na Oční klinice FN Olomouc.

Mladá ukrajinská lékařka Daria Sazanovych by se chtěla stát „očařkou“ na Oční klinice Fakultní nemocnice Olomouc. Na snímku s přednostkou Oční kliniky FN Olomouc Klárou Marešovou (vlevo), | foto: Fakultní nemocnice Olomouc

„Vloni 18. února jsme s maminkou odcestovaly na dovolenou do Maďarska. V televizi sice každý den říkali, že se něco stane, jenže to se děje už od roku 2014, kdy Rusko anektovalo Krym. A 24. února jsme zjistily, že se nemáme kam vrátit,“ popisuje události ze začátku ruské invaze Daria Sazanovych, mladá lékařka z ukrajinského města Záporoží.

Obě ženy začaly uvažovat, kde se před válkou schovají. „V úvahu připadala Vídeň, kde máme známé, nebo Olomouc, kde jsem byla dvakrát na Erasmu. Vše komplikovalo to, že doma na Ukrajině zůstali naši dva milovaní psi,“ vzpomíná oční specialistka.

S matkou prošly krajským centrem pomoci Ukrajině a nalezly ubytování v hospici na Svatém Kopečku a později na univerzitních kolejích.

Doktorka Sazanovych se obrátila na přednostku Oční kliniky FN Olomouc Kláru Marešovou a proděkanku Filozofické fakulty Univerzity Palackého Pavlínou Flajšarovou. „I díky jejich pomoci se nám podařilo dopravit sem z Ukrajiny naše psy a získat odpovídající ubytování. Maminka následně začala učit angličtinu na univerzitě a já získala práci na Oční klinice, zatím jako administrativní síla,“ popsala Daria Sazanovych.

V práci ji chválí

Její nasazení a přínos si přednostka kliniky pochvaluje. „Daria je velmi šikovná. Krásně se zapojila, nejprve do administrativy a po kurzu češtiny už pomáhá našim lékařům. Je tu s námi od doby, kdy nás oslovili z Filozofické fakulty, zda bychom pro ni neměli místo. Musím moc poděkovat vedení nemocnice, které vyšlo vstříc. A skvěle zareagovali i další kolegové, například naše doktorka Dorota Stodůlková, která Darie a její mamince pomohla s bydlením,“ popsala Marešová.

Aby Daria mohla léčit, musí v Česku ještě složit řadu zkoušek. „Písemnou část aprobační zkoušky už mám, teď mě čeká praktická část, tedy stáže: chirurgická, interní, pediatrická, gynekologická a jedna na výběr. Závěrečná ústní část je v Praze se čtyřmi státnicemi. Pokud se vše podaří, bude nejdříve na jaře příštího roku. Do té doby mohu v nemocnici působit jako administrativní síla, případně dělat lékařskou práci bez aprobace na povolení ministerstva zdravotnictví, což ale vyžaduje neustálý formální dohled kolegů,“ vysvětlila Sazanovych.

„Daria by si to určitě zasloužila. Je velmi adaptabilní a troufnu si tvrdit, že také medicínsky zdatná a šikovná. Navíc v těžké životní situaci už prokázala samostatnost. Jsme rádi, že jí tu máme. Je určitě posilou a obrovsky pomáhá s překlady,“ poznamenala Marešová.

Ačkoliv si Daria přeje, aby brzy válka skončila, návrat na Ukrajinu už neplánuje. „Uvidím, co bude, ale nelze začínat každé dva roky nový život. V Olomouci a ve fakultní nemocnici se mi líbí. Dostala jsem na klinice důvěru a pro mě je to strašně moc důležité,“ vysvětlila.

31. března 2022