Nový pavilon za 325 milionů v Olomouci zajistí onkologickou léčbu šitou na míru

  16:04
Pacientům s rakovinou nejen z Olomouckého kraje, ale i z širokého okolí, bude brzy sloužit moderní zázemí ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNOL). Nový pavilon onkologické kliniky postaví největší zdravotnické zařízení na střední Moravě za 325 milionů korun v jižní části svého areálu, hotovo by mělo být na přelomu let 2025 a 2026.

Vizualizace podoby chystaného nového pavilonu onkologické kliniky v olomoucké fakultní nemocnici. | foto: FNOL

Hlavním přínosem bude kromě lepší dostupnosti léčby zákeřné choroby také vyšší kapacita ambulantní péče v odpovídajících prostorách a nový chemostacionář s více lůžky.

Nová šestipodlažní budova s označením P4 bude sousedit s ambulantním pavilonem hemato-onkologické kliniky (P3), napojí ji na něj spojovací mosty a koridory. Vedení nemocnice tak reaguje na stále přibývající počty pacientů s nádorovým onemocněním ve společnosti, modernizaci zázemí pro ně řadí mezi své priority.

„Všichni bohužel víme, že nádorových onemocnění v naší společnosti stále přibývá a jejich léčba je velmi závislá na odpovídajících podmínkách, včetně komfortního a moderního prostředí. K tomu by měl významně přispět právě nový pavilon,“ přivítal novou investici s evropskou podporou ředitel FNOL Roman Havlík.

„Věřím, že v kombinaci s vysokou odborností a humanitou našeho personálu a za pomoci nejnovějších poznatků lékařské vědy zde napíšeme co nejvíce lidských příběhů se šťastným koncem,“ dodal.

Budova nabídne péči i prostory pro výuku

V novém pavilonu po jeho dokončení najde zázemí ambulantní část onkologické kliniky.

„Hlavním cílem projektu je rozšíření kapacity chemostacionáře a zvýšení kapacity našich ambulancí. Nadále chceme udržet také oddělení preventivní onkologie od akutních provozů,“ vysvětlila primářka onkologické kliniky Hana Študentová.

„Ambulance preventivní onkologie se bude nacházet v přízemí a docházet sem budou pacienti po úspěšné onkologické terapii a také zájemci o preventivní programy časného záchytu nádorového onemocnění. Součástí preventivní onkologie je i poradna pro lidi, kteří mají zvýšené genetické riziko nádorového onemocnění,“ doplnila.

Rakovina plic v časném stadiu nebolí, její záchyt bývá náhodný, říká specialista

V dalších nadzemních patrech pak bude samotný ambulantní trakt onkologie, chemostacionář s rozšířenou lůžkovou kapacitou, paliativní ambulance s aplikační místností, sálek pro zavádění cévních vstupů a péče o ně.

V nejvyšším patře se bude nacházet oddělení klinických studií, jež bude zajišťovat kompletní péči o nemocné léčené v rámci těchto studií, dále velká místnost pro výuku a konání odborných seminářů. Součástí objektu budou rovněž pracovny dvou psychologů, fyzioterapeuta a ambasadorky onkologických pacientů.

„Nové prostory umožní rozšíření indikací v rámci celého spektra onkologických diagnóz, navíc jednotlivé části léčebného procesu budou individuálně cílit na konkrétního pacienta, bude zvolena ‚léčba šitá na míru‘ s cílem optimálního výsledku a za udržení co nejvyšší kvality jeho života,“ zdůraznil přednosta onkologické kliniky Bohuslav Melichar.

Zeleň na střeše i solární panely

Nejvyšší ustupující podlaží pavilonu bude sloužit zejména jako strojovna vzduchotechniky a chlazení, počítá se i s moderními zelenými prvky, takže střecha objektu bude plochá, vegetační, s rozchodníkovými koberci.

Před 119 lety vrátili na Hané první oční transplantací na světě pacientovi zrak

Součástí chystané stavební proměny jižní části nemocničního areálu nad Brněnskou ulicí budou i fotovoltaické panely zavěšené na jižní fasádě, což je vůbec první taková konstrukce ve FNOL.

„Fotovoltaika s výkonem 85,1 kilowatt-peaku (kWp) bude mít panely také na střeše a na přístřešcích nad parkovacími místy. Součástí stavby je rovněž nové parkoviště s kapacitou 134 míst, z toho osm pro elektroauta,“ informoval vedoucí odboru investic nemocnice František Valíček.

„Počítá se také s rekonstrukcí a prodloužením přístupové komunikace ve směru od parkoviště u neurologické kliniky, jež se napojí na stávající komunikaci před dětskou klinikou,“ dodal.

Nových prostor se ve FNOL nedávno dočkaly i oční a ORL kliniky

10. ledna 2024