Olomouckým Podnikatelem roku je Oldřich Svoboda z montážní firmy Montix

  12:00
Porazil rakovinu a vybudoval miliardovou firmu zaměstnávající stovky lidí. Tak by se dal shrnout příběh Oldřicha Svobody, který se nyní stal regionálním vítězem soutěže Podnikatel roku v Olomouckém kraji.

Oldřich Svoboda ze společnosti Montix s cenou pro EY Podnikatele roku Olomouckého kraje 2020 | foto: EY

Oldřich Svoboda dříve pracoval jako vrcholový manažer nadnárodní společnosti. Nyní vlastní výrobní a montážní firmu Montix, která na Olomoucku zaměstnává přes 800 lidí. Výrobky z jejích linek putují do koncernu Siemens nebo do automobilek Audi či BMW.

„Jsem příjemně překvapen. Čím je člověk starší, tím ho podobné věci víc dojímají,“ uvedl Svoboda poté, co cenu převzal. Ve světle událostí minulého roku, kdy se tuzemští podnikatelé potýkali s problémy kvůli pandemii koronaviru, Svoboda připomněl slova Tomáše Bati: „Život je boj, a kdo nebojuje, nemůže zvítězit.“

„Letošní olomoucký vítěz má můj velký obdiv a jsem velmi ráda, že jeho výjimečný příběh můžeme v soutěži představit. Své podnikání založil Oldřich Svoboda až v důchodovém věku. Tvrdá práce při rozjezdu vlastní firmy pro něj byla terapií při boji se zákeřnou chorobou, nad kterou se mu podařilo zvítězit, a jeho firma se během několika let vyšplhala ke stamilionovým obratům,“ komentuje Magdalena Souček, vedoucí partnerka skupiny EY v České republice. 

Právě mezinárodní síť poradenských společností EY za organizováním soutěže Podnikatel roku stojí. 

Oldřich Svoboda (vlevo) a Marek Sedláček z firmy Montix.

Oldřich Svoboda (vlevo) a Marek Sedláček z firmy Montix.

„Na malých a středních podnikatelích stojí ekonomika země,“ připomněl hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek těsně před tím, než vyhlásil vítěze. 

„Řada podnikatelů i firem přešla během koronavirové krize do online prostoru, jiní zase dokázali sami zavést taková opatření, aby ve svých podnicích šíření viru omezili. A to často v situaci, kdy jim nikdo jiný nepomohl. Soukromý sektor byl motorem společnosti vždycky, teď se navíc stal v mnoha ohledech i skvělou inspirací,“ řekl Suchánek. 

Soutěž má v Olomouckém kraji velkou tradici, regionální vítěz je zde vyhlašován bez přerušení již od roku 2006. Olomoucký kraj je bohatý na různorodá průmyslová odvětví, která jsou ve firmách vítězů zastoupena.

Průmyslník Svoboda porazil rakovinu. Z nuly vybudoval miliardovou firmu

V soutěži tento kraj jednoznačně vede, co se týče rodinné povahy podnikání vítězů. Mezi poslední držitele olomoucké krajské trofeje patří například Petra Pohořská z rodinné firmy ABO valve, specializující se na výrobu průmyslových armatur, nebo bratři Brazzale z úspěšného sýrařského koncernu Brazzale Moravia se sídlem v Litovli.

V čele poroty, která kromě regionálních premiantů vybírala i celorepublikového vítěze, zasedl Oliver Dlouhý (Kiwi.com) a spolu s ním i další držitelé titulu EY Podnikatel roku, jako například František Piškanin z firmy Hopi, Zbyněk Frolík z Linetu či spoluzakladatel Avastu Eduard Kučera.

Národní vítěz bude vyhlášen 7. dubna, v červnu 2021 se následně zúčastní světového finále soutěže v Monte Carlu.

Autor: