iDNES.cz

Propagátor léčby konopím Dvořák dostal za opakované pěstování tři roky

  18:00
Tříletým vězením potrestal prostějovský okresní soud propagátora léčby konopím Dušana Dvořáka za to, že loni znovu a už poněkolikáté tyto rostliny pěstoval. Už dříve tento muž dostal podmínku za stejný čin.

Okresní soud v Prostějově projednával případ jednoho z nejznámějších tuzemských propagátorů léčebného konopí Dušana Dvořáka, který čelil obžalobě z nedovolené výroby a nakládání s omamnými a psychotropními látkami. Dorazilo ho podpořit několik desítek lidí. (3. prosince 2019) | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Dvořák, kterému za opakovanou nedovolenou výrobu a nakládání s omamnými a psychotropními látkami hrozil až desetiletý trest, má strávit tři roky ve věznici s ostrahou.

Soud s Dušanem Dvořákem

Loni pěstoval na zahradě 133 rostlin, kromě toho našli zasahující policisté dalších 111, které už sušil. Tím by podle obžaloby celkově vyrobil přes sedm kilogramů sušené hmoty.

Nebylo to zdaleka poprvé, zásah policistů se v uplynulých letech odehrál na Dvořákově usedlosti v Ospělově opakovaně. Muž byl za pěstování konopí už dříve souzen a v době posledního činu byl v podmínce.

„Soud nemůže rozhodnout jinak, protože jednání obžalovaného je v rozporu s právním řádem České republiky. Stát určuje podmínky regulace pěstování konopí, které jsou všichni povinni respektovat. Pokud kdokoli jedná jinak, musí být připraven nést za to odpovědnost,“ zdůvodnila verdikt soudkyně Adéla Pluskalová.

Součástí rozsudku bylo i propadnutí nalezeného konopí státu společně se zařízením na jeho zpracování. Verdikt nicméně není pravomocný, Dvořák se proti němu na místě odvolal.

„Nikdy jsem žádný trestný čin nespáchal. Drogy jsem nevyráběl, pěstované konopí bylo pouze k léčebným účelům, abych pomohl lidem,“ prohlásil mimo jiné aktivista, který si mezi některými příznivci vysloužil přezdívku Jan Hus českých bojovníků za legalizaci léčebného konopí.

Policisté Dvořáka zadrželi, když zřejmě mířil do USA žádat o azyl

K soudu dorazilo několik desítek Dvořákových podporovatelů, z nichž někteří si přinesli transparenty s různými hesly. Do jednací síně se nakonec kvůli omezené kapacitě dostala na základě pořadových čísel jen část z nich, zbytek musel zůstat na chodbě.

Jednání mělo chvílemi poněkud bouřlivou atmosféru, když soudkyně obžalovaného mimo jiné opakovaně napomínala, neboť podle ní místy už věcně od případu odbíhal.

Dvořák měl řadu námitek směřujících třeba vůči samotnému zákonu o návykových látkách, který je podle něj pouze technickou normou. Policie podle něj také špatně postupuje při měření obsahu účinné látky THC v konopí a jedná v rozporu s evropskou legislativou.

Soudkyni však nepřesvědčil. „Všechny zmíněné námitky byly při předchozích soudních řízeních odmítnuty všemi stupni soudů včetně Ústavního,“ poznamenala.

Kromě odvolání proti rozsudku Dvořák také podal stížnost proti tomu, že má zůstat ve vazbě. V té skončil v první polovině listopadu. Byl zadržen v Praze, protože opakovaně nechodil k soudu, takže na něj byl vydán zatykač. Navíc měl zřejmě namířeno do Spojených států, kde chtěl patrně žádat o politický azyl.

Propagátora léčby konopím se v minulosti zastal například známý olomoucký gynekolog Aleš Skřivánek nebo fotograf Jindřich Štreit, a rovněž jeho sestra, poslankyně a místopředsedkyně hnutí Trikolóra Zuzana Majerová Zahradníková, která v minulosti ještě coby poslankyně ODS navrhovala legalizaci pěstování konopí pro léčebné účely.

Dvořák je v současnosti stíhaný také za vyhrůžky prostějovské soudkyni, která rozhodovala v jeho případech. Za zasahování do nezávislosti soudu a vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci mu hrozí prodloužení pobytu ve vězení až o deset let.

Autoři: ,
zpět na článek