Aktivista za legalizaci léčebného konopí vyšel po čtyřech letech z vězení

  10:02
Čtyři roky z trestu v délce šesti let a osmi měsíců nakonec strávil za mřížemi aktivista za legalizaci konopí na léčbu Dušan Dvořák. Odsouzen byl za pěstování konopí a též vyhrožování prostějovskému soudu, který mu předchozí podmíněný trest změnil v nepodmíněný.

Mezi podporovatele Dušana Dvořáka patří i fotograf Jindřich Štreit, který ho nafotil v kapli olomoucké vazební věznice. Snímek s názvem Pravda odkazujícím na latinské heslo Veritas. | foto: Jindřich Štreit

Dvořáka v pondělí třebíčský soud předčasně propustil z věznice v Rapoticích.

„Jsme za Dušana rádi a šťastní, celou dobu jsme se snažili být v kontaktu dopisy a po telefonu. Je nutné podotknout, že v prvé řadě vůbec neměl být odsouzen. Je nespravedlivé, aby si odpykával trest za to, že pomáhal nemocným,“ uvedl za spolek Dvořákových podporovatelů Jiří Vacl.

Dvořák na své chalupě v Ospělově na Prostějovsku opakovaně pěstoval konopí. Celkem šlo řádově o stovky rostlin, které pak použil na výrobu léčivých přípravků, jež poskytoval dalším lidem. Nikdy mu nebylo prokázáno, že by někomu prodal marihuanu.

Za nedovolenou výrobu a nakládání s omamnými a psychotropními látkami byl nejprve potrestán podmíněným trestem, protože však ve svých aktivitách pokračoval, byl nakonec odsouzen ke třem letům vězení.

Soudům se přitom v závěrečné fázi začal vyhýbat, takže na něj byl vydán zatykač. Zadržen byl se sbalenou velkou krosnou v Praze, a přestože nikdy nenosil vousy, tentokrát byl zarostlý. Zřejmě měl namířeno do USA, kde získal vízum a chtěl tam žádat o politický azyl.

Nemůžeme jinak, podotýkala soudkyně

„Soud nemůže rozhodnout jinak, protože jednání obžalovaného je v rozporu s právním řádem České republiky. Stát určuje podmínky regulace pěstování konopí, které jsou všichni povinni respektovat. Pokud kdokoli jedná jinak, musí být připraven nést za to odpovědnost,“ shrnula soudkyně Adéla Pluskalová.

„Nikdy jsem žádný trestný čin nespáchal. Drogy jsem nevyráběl, pěstované konopí bylo pouze k léčebným účelům, abych pomohl lidem,“ hájil se mimo jiné aktivista, který si mezi některými příznivci vysloužil přezdívku Jan Hus českých bojovníků za legalizaci léčebného konopí.

Dvořák měl řadu námitek směřujících třeba vůči samotnému zákonu o návykových látkách, který je podle něj pouze technickou normou. Policie podle něj také špatně postupuje při měření obsahu účinné látky THC v konopí a jedná v rozporu s evropskou legislativou. S touto argumentací ale Dvořák u žádného soudu včetně ústavního neuspěl.

K soudu, který nakonec Dvořáka poslal do vězení, dorazilo několik desítek jeho podporovatelů, z nichž někteří si přinesli transparenty s různými hesly. Do jednací síně se nakonec kvůli omezené kapacitě dostala na základě pořadových čísel jen část z nich, zbytek musel zůstat na chodbě.

Jednání mělo chvílemi poněkud bouřlivou atmosféru, když soudkyně obžalovaného mimo jiné opakovaně napomínala, neboť podle ní chvílemi už věcně od případu odbíhal.

3. prosince 2019

Další tři roky vězení následně Dvořákovi soud přidal kvůli tomu, že předchozí podmíněný trest byl kvůli dalšímu porušení zákona změněn na nepodmíněný.

„Je zjevné, že ve zkušební době spáchal další trestný čin, za který byl pravomocně odsouzen. Byl opakovaně varován, a nepoučil se. Soud neměl jinou možnost,“ zdůvodnila další verdikt soudkyně Pluskalová.

Nakonec mu pak ještě přibylo dalších osm měsíců za výhrůžky soudcům a dalším představitelům justice. Dvořák se hájil tím, že šlo o jeho zoufalou reakci na mnohaleté šikanování ze strany státu, konkrétně policie a justice, a že oslovení se na tomto šikanování a souvisejícím psychickém teroru přímo či nepřímo, ale vždy významným způsobem podíleli.

Jeho příběh se hraje v divadle

Po odsouzení konopný aktivista opakovaně žádal o propuštění, obrátil se například i na Evropskou komisi do Bruselu. Uspěl však až nyní.

Dlouhodobě měl velkou podporu části veřejnosti, vznikla petice, sbírka a proběhla řada koncertů na jeho podporu. Mnoho nemocných lidí také soudu v Prostějově poslalo čestná prohlášení, že jim Dvořákovy léčebné přípravky opravdu pomáhají, mnohdy jako jediné léčivo na trhu.

Dvořáka se zastává například světoznámý fotograf Jindřich Štreit nebo přední světový odborník na výzkum kanabinoidů, docent Lumír Hanuš z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě.

Na Dvořákovo včerejší propuštění už reagovalo například olomoucké Divadlo na cucky, které se jeho osudu věnovalo v inscenaci Tanec dervišů.

„Dušana zavřeli před čtyřmi lety za čin, který už dnes podle platné legislativy není vnímán ani jako přestupek. Věříme, že i vznik inscenace a neúnavná angažovanost Barbary Herz, která příběh zpracovala, napomohla, aby se Dušan dočkal svobody,“ uvedlo divadlo.

„Nenechte si ujít poslední uvedení inscenace v tomto roce 11. prosince v 18:30, poprvé se skutečným happyendem – s účastí osvobozeného Dušana Dvořáka, který bude zároveň hostem debaty po představení,“ dodali zástupci scény.

Autoři: ,