V Olomouci se zřítila stěna domu, hasiči několik hodin prohledávali sutiny

  9:26
Několik hodin prohledávali hasiči neobydlený dům v Olomouci, ve kterém se zřítila jedna ze stěn. Kynologové procházeli sutiny, zda v nich nejsou zavalení lidé.

Několik hodin prohledávali hasiči neobydlený dům v Olomouci, ve kterém se zřítila jedna ze stěn. | foto: HSZ Olomouckého kraje

Mluvčí hasičů Zdeněk Hošák uvedl, že oznámení hasiči obdrželi v noci krátce před dvanáctou hodinou. Šlo o objekt na Mrštíkově náměstí v Olomouci. 

„V řadové zástavbě na starším, neobydleném rodinném domku došlo k destrukci jedné ze stěn, jednalo se o dům z vepřovic. Z důvodu vyloučení nebezpečí zasypaných osob pod sutinami velitel zásahu rozhodl o povolání kynologů pro sutinové pátrání z Jihomoravského kraje,“ popsal Hošák. 

Na místo rovněž přijeli zástupci města Olomouc a také statik.

„Pátrání v sutinách vyloučilo možnou přítomnost zavalených, zasypaných osob. Hasiči postupně místa vykazující rizika či nebezpečí zajistili pažením a vnitřní stabilizací jištěním. Ke zranění nedošlo,“ uvedl mluvčí hasičů.

Společně s jednotkou z Olomouce, která použila speciální techniku pro destrukce a vybavení s výdřevou, zasahovala několik hodin také profesionální jednotka z Prostějova.

„Jednalo se o velmi náročný zásah v nepřístupném terénu. Po celou dobu naší činnosti bylo nutné dodržovat maximální bezpečnostní opatření s ohledem na hrozící nebezpečí celkového zřízení poškozeného domu, a tím i následky pro další domy v těsné blízkosti,“ sdělil Hošák.

Statik nad ránem rozhodl, že není nutná evakuace obyvatel sousedního domu. „Ve věci provádíme potřebná šetření, zda nedošlo ke spáchání protiprávního jednání a spolupracujeme s Magistrátem města Olomouce,“ dodala mluvčí policie Petra Vaňharová.

Autor: