Starý dub se v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem zřítil do rybníka

  11:56
Jeden z nejkrásnějších dubů, jež rostou na břehu rybníka v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku, nepřežil nedávné bouřky a spadl do vody. Důvodem je havarijní stav samotného rybníka. Mohutný 120 let starý strom zradily podemleté břehy.

Vzrostlý dub se vyvrátil do rybníka v areálu zámku Čechy pod Kosířem. Břehy jsou ve špatném stavu. | foto: Miloslav JančíkMAFRA

Podle kastelána zámku Martina Váni šlo o jeden z nejhezčích stromů v parku. „Byl to úplně zdravý strom, který spadl pouze z toho důvodu, že jsou v havarijním stavu břehy. Kořeny byly podemleté, protože břehy jsou erodované, na většině míst ustoupily o více než jeden metr,“ popsal kastelán.

V havarijním stavu je ovšem celý rybník. „Je zabahněný, u hráze měl mít hloubku přes pět metrů, ale má tam pouze maximálně metr, takže retenční schopnosti rybníka jsou mizivé,“ dodal Váňa.

Olomoucké hejtmanství už přitom chystá obnovu obou vodních ploch, jež se v zámeckém parku nacházejí. Hotový je již projekt, který zahrnuje veškeré potřebné úpravy včetně nových stavidel. Jde o investici v řádu desítek milionů korun, kraj by na ni mohl získat dotace z Evropské unie.

Neslavný konec dubu nicméně vzbudil velkou lítost mezi lidmi, kteří si nádherný park v Čechách pod Kosířem oblíbili. „Popravdě jsem si říkala, jestli tu poslední bouřku ustál. Škoda krásného stromu, bude tam chybět,“ svěřila se například Jitka Houbová. 

Strom se v poslední době začal pomalu naklánět, jeho záchrana už nebyla možná, a tak vedení zámku alespoň zabezpečilo okolí, aby se nikomu nic nestalo. Dub se nakonec před několika dny zřítil přímo do vody. 

V rybníku se naučil plavat malíř Josef Mánes

Průměr kmene měl 97 centimetrů a podle odhadů bude vážit přes 16 tun. V parku blízko u vody měl potřebnou vlhkost, a tak mohl dobře růst. Jednotlivé větve vydají za menší stromy, správa parku proto řeší, jak mohutný kmen dostat z vody. 

„Z loďky s pomocí motorové pily to určitě nepůjde. Vlastními silami jsme v podstatě schopni se ke stromu dostat, až rybník zamrzne,“ podotkl kastelán.

Většinu stromů v unikátním zámeckém parku vysázel před 120 lety hrabě František Josef II. Když na zámku ve druhé polovině minulého století fungoval dětský domov, na dubu byla zavěšená houpačka, na které se dalo houpat nad rybníkem. Místní děti ji rády využívaly.

„Máme také doloženo, že v rybníku se naučil plavat Josef Mánes. V dopise, který se zachoval, se s tím pochlubil svým přátelům do Prahy,“ dodal Váňa.

Autor: