iDNES.cz

Dealeři se z vězení často vrátí zpět na scénu, říká šéf krajské kriminálky

  4:52
Ani koronavirová omezení nezastavila zločince, kteří si vydělávají výrobou a distribucí drog. Podle vedoucího odboru obecné kriminality policejního ředitelství Olomouckého kraje Jana Lisického zde policisté dál řeší ročně zhruba 200 případů. „Mnohdy stojí proti zkušeným pachatelům, často sdruženým do organizovaných skupin,“ zdůrazňuje.

Změnila se nějak taktika dealerů a výrobců drog v kraji po vypuknutí koronavirové pandemie?
I v době pandemie a s ní spojených vládních opatření si dealeři a výrobci drog našli cestu pro uspokojení potřeb svých i svých odběratelů.

Jaký je nyní největší problém v souvislosti s drogovou kriminalitou v regionu?
To, že drtivá většina odsouzených po výkonu trestu prakticky ihned pokračuje v páchání drogové trestné činnosti. Jestliže jsou obžalovaní odsouzeni k podmíněnému trestu, zpravidla dál pokračují ve výrobě či distribuci. A ti, kteří byli odsouzeni nepodmíněně, se po propuštění na svobodu často do drogové komunity hned vracejí, aby si opatřili prostředky na živobytí. I v objemu obecné kriminality vnímáme jasnou stopu toho, že se jedná z velké části o takzvanou sekundární drogovou kriminalitu, kdy si pachatelé takto zajišťují prostředky k nákupu omamných a psychotropních látek.

Jak vypadá takový typický distributor a výrobce narkotik? Lidé si obvykle představují výrobce jako narkomana propadlého závislosti a dealera jako člověka z okraje společnosti se zbraní, který nabízí nelegální látky dětem. Odpovídá to skutečnosti?
Je to široce rozšířený omyl. Výrobci a distributoři drog často nemusí vypadat jako lidé žijící na okraji společnosti. Naopak, může se jednat o na první pohled důvěryhodné osoby. Základním dělítkem je druh vyráběných a distribuovaných látek. Pokud jde o kokain, dealeři a uživatelé pocházejí z ekonomicky silnějších společenských vrstev – zpravidla se jedná o takzvanou zlatou mládež, u níž jsou kokain společně s extází oblíbenými komoditami. Marihuana je pak užívána napříč společenským spektrem a jedná se o nejtolerovanější drogu. Zásadní problém představuje nakládání s metamfetaminem, takzvaným pervitinem.

Feťák jako mladík z ulice je mýtus. Mezi závislé přibyli padesátníci a manažeři

Proč?
Jestliže dealer či výrobce není uživatelem této drogy, pak veškerá činnost, tedy výroba a distribuce, je zpravidla pouze zdrojovou aktivitou s cílem dosažení co nejvyššího zisku. Obvykle se tak jedná o organizovanou trestnou činnost, přičemž organizátoři se na samotném páchání podílejí jen pouhým financováním materiálního zabezpečení – nákupu prekursorů (látek, z nichž se drogy vyrábějí, například léků - pozn. red.), pronájmu budov, zajištění aut a podobně. Na samotnou výrobu a distribuci jsou pak najímáni lidé z drogového prostředí, kteří odevzdávají výnos z prodeje.

Někdy ale vyrábí pervitin i narkomani přímo pro sebe...
Jestliže pervitin vyrábí lidé v relativně uzavřené komunitě, pak se jedná zpravidla o typické narkomany, kteří se pohybují na okraji společnosti. Ti obvykle páchají různorodou, respektive opatřovací trestnou činnost. Jedná se o zmíněnou sekundární drogovou kriminalitu, například krádeže s následným prodejem věcí k zajištění peněz na nákup omamných a psychotropních látek.

Jaké jsou největší policejní úspěchy v boji proti drogám a jejich distribuci v kraji z poslední dobu?
Specializovaný Toxi tým Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje ročně řeší na dvě stovky případů se stejným počtem pachatelů, kteří jsou pak trestně stíháni. Čím složitější případ a větší počet účastníků, tím komplikovanější je rozpracování a následné trestní stíhání. Samozřejmě nejviditelnější jsou kauzy řešené krajskými kriminalisty, jejich rozpracování trvá rok nebo i déle. Jsou totiž velmi náročné jak z hlediska místa, času a zajišťovaných narkotik, tak i z hlediska počtu zapojených lidí. Je třeba si uvědomit, že v těchto případech stojíme proti zkušeným pachatelům, často sdruženým do organizovaných skupin, kteří operují ve velkém měřítku a na rozsáhlém území. V loňském roce se například kriminalistům podařilo rozbít organizovanou síť, která působila nejen v Olomouckém a okolních krajích, ale i v zahraničí. Jednalo se o špičky mezi výrobci narkotik. Současně ale nelze opomenout klíčový význam práce toxi týmů na úrovni okresů. Jejich případy nejsou tak spektakulární, zato ale mnohem konkrétněji a přesněji zasahují drogovou scénu v jim svěřeném teritoriu.

zpět na článek