Chybějící úsek dálnice D1 kolem Přerova má po 20 letech stavební povolení

  14:20
Tranzitní automobilovou dopravou sužovaný Přerov se po dvaceti letech čekání na úlevu v podobě dotažení dálnice D1 kolem města dočkal. Už letos se totiž může začít stavět chybějící úsek dálnice D1 Říkovice-Přerov.

„Konečně jsme se dočkali,“ zareagoval náměstek přerovského primátora pro dopravu Tomáš Navrátil na fakt, že se letos může kopnout do země.

Na stavbu čekají Přerované přes dvacet let. „V roce 1998 zazněl první příslib dálnice, která měla stát v roce 2002. Po letech bojů se termín zahájení plánuje na den nabytí právní moci povolení – tedy na 20. prosince letošního roku,“ konstatoval vedoucí odboru koncepce a strategického rozvoje města Pavel Gala, který byl u samých začátků plánování a o dálnici bojuje už s šestým vedením radnice.

V pondělí 5. prosince se na úřední desce Ministerstva dopravy objevilo Společné rozhodnutí ministra dopravy k šesti rozkladům ve věci posledního úseku Dálnice D1 stavby 0136 Říkovice-Přerov.

„Ministr dopravy doplnil stavební povolení z loňského roku několika podmínkami, ale ve výsledku stavební povolení nabývá právní moci. Jedinou možností pro odpůrce stavby může být pouze soud,“ vysvětlil náměstek Navrátil.

Konečně je tedy možné, aby Ředitelství silnic a dálnic uzavřelo smlouvu se zhotovitelem. A stavba za 6,9 miliard se může začít budovat.

„Zázrak se stává realitou a po desítkách žádostí, výzev, petic, memorand, argumentací, bojů s Dětmi Země a podobnými spolky se blížíme ke klíčovému, historickému okamžiku, a to k zahájení té nejdůležitější strategické komunikace. Je to průlomový okamžik nejen pro město, ale i pro stát,“ uvedl Gala.

„Tak jako bylo důležité pro rozvoj Přerova zavedení železnice v polovině devatenáctého století, tak je pro rozvoj Přerova ve 21. století stejně důležitá i tato stavba,“ dodal.

Dostavba D1, na kterou se roky čeká, čítá deset kilometrů a sto metrů, její součástí jsou tři mimoúrovňové křižovatky, pět protihlukových stěn, tři opěrné zdi a několik mostů v celkové délce 1 907 metrů.

„Vyvedením dopravy ze zastavěného území dojde v Přerově k zásadnímu zlepšení životního prostředí, což je pro naše město velmi důležité. Věřím, že rok 2022 je v tomto ohledu výjimečným, protože byl zprovozněn průtah městem a zároveň se začne se stavbou chybějícího úseku D1, který by měl být hotový do roku 2025,“ řekl přerovský primátor Petr Vrána.

Sedm rozkladů

Stavba už sice měla vydané stavební povolení, ale přišlo k němu sedm rozkladů: odvolalo se například hnutí Děti země, které často napadá územní i stavební rozhodnutí na dálnice.

Proti ovšem byli i obyvatelé, kterých se dotkne trasa dálnice. Někteří si například stěžovali, že jim ŘSD nabízí za zboření domu málo peněz. Zasednout k vyhodnocení desítek stran odvolání musela rozkladová komise ministerstva dopravy. Na základě jejího doporučení rozhodl o jejím osudu ministr Martin Kupka (ODS).

„Počítáme se zahájením stavby ihned po nabytí právní moci stavebního povolení na hlavní trasu. Pro zahájení v letošním roce bychom potřebovali, aby rozkladová komise rozhodla nejpozději začátkem prosince,“ podotkl nedávno Radek Mátl z ŘSD.

Silničáři pracují na vyvlastnění posledních pozemků nutných pro stavbu. Na starosti by ji mělo mít konsorcium Strabag a IDS Olomouc, které zvítězilo v tendru s cenou 6,9 miliardy korun.

Autoři: