iDNES.cz

Dopravci zkouší šetřit na údržbě, tajně vypínají zařízení snižující emise

  17:20
Na nelegálně upravená nákladní auta narazili v posledních týdnech při silničních kontrolách policisté v Olomouckém kraji. K falšování dat tachografů se nově přidalo i vypínání systému na snižování vypouštěných emisí, čímž dopravci šetří na údržbě i provozu vozidel.

Policisté odhalili při kontrole nákladního vozu zásah do zařízení ke snižování vypouštěných zplodin. | foto: Policie ČR

O dvou případech nákladních aut, do kterých bylo tajně namontováno zařízení ovlivňující funkci vstřikování chemikálie označované jako AdBlue do výfukového systému, informovali naposledy dnes policisté ze Šumperska.

„Policisté na tuto nezákonnou úpravu narazili poměrně nedávno a následně se na ni začali při kontrolách zaměřovat,“ uvedla šumperská policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.

„Hlavním motivem je znatelná finanční úspora dopravců při výměně poškozených dílů výfukové soustavy se systémem vstřikování AdBlue, a dále taktéž úspora za nákup samotné chemikálie. Úspora se projevuje hlavně při nájezdu velkého počtu kilometrů,“ dodala. 

Chemikálie AdBlue, lidově nazývaná močovina, je klíčovou složkou pro fungování moderních katalyzátorů snižujících množství oxidů dusíku ve výfukových plynech.

Látka je vstřikována do výfukového potrubí před katalyzátor, kde se vlivem tepla a obsažené vody rozkládá na amoniak a oxid uhličitý. Díky chemické reakci s amoniakem je pak v katalyzátoru většina oxidů dusíku přeměněna na dusík a vodní páru.

Řidič před kontrolou tachograf zapnul, policisté na to ale přišli

Poslední dvě auta s odstaveným systémem pro snižování emisí, která patřila českým dopravcům, odhalili policisté tento týden.

Jeden z vozů měl navíc i další a mnohem častěji vídané nelegální zařízení umožňující ošálit tachograf. Ten tak do záznamů zapisoval, že vůz stojí kvůli odpočinku řidiče, zatímco dvaapadesátiletý šofér kamionu ve skutečnosti povinnou přestávku nedodržel a jel dál.

Ve chvíli, kdy spatřil policisty, kteří ho chtěli zastavit a zkontrolovat, zařízení vypnul a tachograf opět aktivoval.

Záhy ale vyšlo najevo, že data neodpovídají skutečnosti a při kontrole vozu včetně kabelů elektronických systémů policisté odhalili nepovolené úpravy.

„Řidič je nyní podezřelý z trestného činu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací, za který hrozí až tříleté vězení, zákaz činnosti nebo propadnutí věci. Dopravce může ve správním řízení dostat pokutu až 350 tisíc korun,“ sdělila Vybíhalová.

„Za zásah do homologace úpravou systému vstřikování močoviny pak dopravcům provozujícím oba odhalené vozy hrozí pokuta až sto tisíc korun,“ dodala.

Autor:
zpět na článek