Dobrovolní hasiči čekají na dorost, někde teď končí i po víc než sto letech

  4:54
K žádnému požáru či třeba dopravní nehodě už nevyjedou dobrovolní hasiči z Mořic na Prostějovsku. Jejich zásahová jednotka byla totiž zrušena, fungovat zůstanou jen jako spolek. Tamní sbor dobrovolných hasičů (SDH) byl přitom založen v roce 1896 a od té doby držel pohotovost nepřetržitě až do letošního jara.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Samozřejmě nás to mrzí, ale nemohli jsme jinak,“ říká starosta SDH Mořice Jan Fidra.

Důvody jsou podle něj dva. „Jednak je to skutečnost, že většina těch, kteří mohou vyjíždět k požárům, pracuje mimo obec, a není tak možné dodržet od nahlášení do výjezdu požadovaný čas deseti minut. A dále nám chybí celá jedna generace,“ shrnul Fidra.

Pokud se obec rozhodne zrušit jednotku SDH, musí požádat příslušný krajský hasičský záchranný sbor (HZS) o souhlas. Vyplývá to ze zákona o požární ochraně.

Kde v kraji skončili dobrovolní hasiči

2019: Jesenec
2020: Hruška, Hynčina, Odrlice, Ospělov a Runářov
2021: Hablov, Komárov a Skoky
2022: Potštát-Lipná a Potštát-Kyžlířov
2023: Mořice

zdroj: HZS Olom. kraje

„Kromě toho také musí obec uzavřít smlouvu o zřízení společné jednotky požární ochrany s jinou obcí, aby byly dodrženy zásady plošného pokrytí,“ popsala mluvčí HZS Olomouckého kraje Lucie Balážová. V Mořicích zajistí pomoc dobrovolní hasiči z nedalekých Nezamyslic.

Od roku 2019 bylo v regionu zrušeno včetně té mořické už dvanáct jednotek.

„Jednalo se však o zrušení jednotek, jež mají pouze místní působnost a zasahují většinou jen v katastru obce. Celkově nyní v kraji spolupracujeme s 434 jednotkami,“ vyčíslila Balážová.

Nové hasiče si vychovává každý druhý sbor

Místostarosta Mořic Lukáš Najman uvedl, že pro obec jsou hasiči nesmírně důležití.

„Máme eminentní zájem, aby fungovali naplno. Je to jen otázka toho, až dospějí děti, které se teď cvičí. Počítám, že v horizontu několika let bychom mohli zásahovou jednotku obnovit, neboť dorost tady je,“ míní s tím, že oživení může zabrat méně než dekádu.

Že je o budoucnost dobrovolných hasičů navzdory rušení SDH, k němuž nedochází jen v Olomouckém kraji, dobře postaráno, je přesvědčen i Josef Orgoník, který ve Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska koordinuje práci s mládeží.

„Dá se říct, že zhruba každý druhý SDH u nás má svou mládežnickou základnu, s níž pracuje a průběžně doplňuje své řady,“ sdělil Orgoník. Mluvčí krajského hasičského sboru vyzdvihla více jednotek SDH, například tu z Dolan na Olomoucku nebo Javorníku na Jesenicku.

„Dobrovolní hasiči od nás mají plnou podporu. Dělají spoustu věcí pro obec hodně nad rámec svých povinností. Neocenitelné je také jejich zapojení při organizování společenských a sportovních akcí či práce s mládeží. Pro nás je absolutně nepředstavitelné, že by tady nefungovali,“ přiblížil starosta Dolan Rudolf Pečinka.

Jednotky zatím drží i na odlehlém Jesenicku

V Javorníku má tamní jednotka obtížnou situaci, neboť městečko leží až u polské hranice. Přesto zvládá udržovat pohotovost.

„V dosahu jsou neustále tři hasiči plus řidič, aby byli připraveni v požadovaném čase vyjet. Máme i výbornou spolupráci s polskými kolegy, kteří nám někdy vypomáhají,“ nastínil šéf sboru Milan Vávra.

Starostka Irena Karešová si stejně jako starosta Dolan neumí místní život bez dobrovolných hasičů představit.

„Když pominu zásahy při požárech nebo živelních pohromách, tak jsou připraveni pomoci kdykoli a kdekoli, nejen ve městě, ale taky po okolí. Jejich akceschopnost je neuvěřitelná. K tomu se musí přičíst jejich organizátorské schopnosti při pořádání různých akcí. Od nás mají plnou podporu,“ vyzdvihla.

V jesenickém okrese fungují dobrovolní hasiči ve většině obcí, byť jde často o odlehlá místa.

„Jejich role je v naší oblasti naprosto nezastupitelná, což jsme si už mnohokrát ověřili – ať už při požárech, povodních či v době covidové pandemie. Situace, kdy pomáhají, se ani nedají vyjmenovat,“ podotkla předsedkyně Sdružení měst a obcí Jesenicka Zdeňka Blišťanová.

„Když se k tomu přidá jejich práce při výchově mladých hasičů a nespočet akcí, jež pořádají a obohacují život v obcích, nezbývá než před nimi smeknout,“ dodala.