Dny evropského dědictví zvou do památek, podzemí, na věže i do čističky

  14:18
Desítky bezplatně zpřístupněných památek, komentované prohlídky, přednášky i živou kulturu nabízejí v Olomouckém kraji nyní zahájené Dny evropského dědictví (DED). Velká část programu připadá na tento víkend.

Jednou z památek otevřených v rámci Dnů evropského dědictví bude i jihoslovanské mauzoleum v Olomouci. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Nejvíce akcí si připravila Olomouc, kde už dnes dopoledne začal u radnice dvoudenní festival Oživ centrum. Zaměřený je na design, gastronomii a výměnu věcí, takzvaný swap, v tomto případě převážně rostlin nebo oblečení.

V Redutě vystoupí od 19 hodin společně cimbálová muzika Harafica ze Slovácka za doprovodu Moravské filharmonie. O hodinu později je zase na Horním náměstí připravené slavnostní zahájení, jež obstará open-air představení Moravského divadla. Soubor uvede známou Gogolovu komedii Revizor.

Ještě předtím však poprvé zazní nová znělka Olomouce. Rozdílnými momenty v hudbě její autor Filip Krejčí spojil témata vlastenectví, hanáckého folkloru, kulturní a vojenské historie města i místní orloj.

„Frázování po třech pak odkazuje nejen ke Sloupu Nejsvětější Trojice, dominantě Horního náměstí a památce UNESCO, ale všeobecně k církevní historii města, zdejšímu arcibiskupství a barokní hudební sémiotice, která často používala číslo tři jakožto symbol Boží trojjedinosti,“ zmínil Krejčí. Znělku chce radnice využívat pravidelně na svých akcích.

Zítra od 10 hodin pak začnou na Horním náměstí koncerty, vystoupí například Zdeněk Bína nebo kapela Terne Čhave. Celý den také bude u Caesarovy kašny bavit děti Divadlo Tramtarie.

Mauzoleum, čistička či podzemí pod parky

Velkým lákadlem DED tradičně bývají zpřístupněná místa, do nichž se běžně nelze podívat. V Olomouci jde třeba o jihoslovanské mauzoleum, střechu Hotelového domu, čističku odpadních vod, podzemní chodby pod parky nebo prohlídky v areálu nemocnice, jež zahrnují fort Tafelberg, skleníky nebo nemocniční kapli. Dohromady je adres na šest desítek.

Část programu patří i street artu. Od zítřka do 20. září budou vznikat malby v různých místech města. Nová díla se objeví třeba v Koželužské a Šmeralově ulici či na budově Moravského divadla, kde bude nahrazena stávající postava múzy s výrazným fialovým podkladem.

První hosty také zve čerstvě otevřený dvorek měšťanského domu v Riegrově ulici 5 pojmenovaný Uncle Ferro.

„Chtěli jsme sem přinést nečeský typ vnitrobloku, vizuálně jsme to pojali balkánsky a trochu industriálně. Máme například italské a rumunské pivo. Chceme tu dělat koncerty, divadlo, výstavy,“ řekl za provozní tým Jiří Jirák. První výstavou jsou fotografie Jindřicha Štreita.

Prostor tak bude doplňovat Olodvorek na Dolním náměstí, kde dnes a zítra pořádají sedmé pokračování festivalu Řeka má duši. Letošní ročník bude ale kvůli stavebním úpravám koryta Moravy mimo řeku.

„O projížďku na lodích či na Ološlapu zájemci samozřejmě nepřijdou, na obojí mohou zavítat, jen tentokrát bez festivalového programu,“ uvedl organizátor Šimon Pelikán.

Na širokou škálu akcí lákají i další města

Program nabízí i jiná města. V Prostějově se zítra ve 13 hodin uskuteční komentovaná prohlídka radnice a o hodinu později výstup na věž. V neděli si lze zase ve 13 hodin projít secesní Národní dům. Další akce jsou připravené i pro příští týden, třeba v pátek zve místní hvězdárna děti, aby se seznámily s dalekohledy či optickými pokusy.

V Zábřehu zahájí DED dnes na hradě sokolníci s dravci a sovami. Představí se i kováři, šermíři nebo alchymisté. Zítra a v neděli pak město otevře památky, jež bývají obvykle zavřené.

„Návštěvníci se mohou podívat například na zámek Skalička, do zábřežského hradu či věží kostelů sv. Bartoloměje, sv. Barbory a kostela Církve československé husitské. Otevřena bude i hrobka Bukůvků v Postřelmově,“ pozvala mluvčí radnice Lucie Mahdalová.

V některých městech navážou na DED příští týden, třeba správci šternberského hradu chystají na sobotu 17. září speciální prohlídky s ochutnávkami starých receptů.

V Šumperku příští víkend zpřístupní kostely, radniční věž či expozici čarodějnických procesů, která skončila minulý měsíc. V sobotu je možné zamířit též do protiatomového krytu na zámku.

Pozadu nezůstanou příští sobotu ani Hranice, kde se zájemcům otevře mázhauz, mauzoleum nebo synagoga. Půjde rovněž nahlédnout do útrob jednoho z posledních funkčních orchestrionů v Česku. Den začne veřejnou snídaní pro kolemjdoucí na Masarykově náměstí.

Pamětihodnosti budou odemčené rovněž v Lipníku nad Bečvou, kde připravují též noční prohlídky u příležitosti 200 let výročí narození Gregora Johanna Mendela.