iDNES.cz

I přes covidová omezení padl loni na Dlouhých stráních návštěvnický rekord

  7:52
Ačkoli v Česku loni omezovaly turismus restrikce kvůli pandemii koronaviru, na přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé stráně v Jeseníkách i přesto padl rekord. Unikátní zařízení si totiž o prázdninách přišlo prohlédnout 66 tisíc návštěvníků, což bylo o pětinu více než o prázdninách roku 2017, které doposud držely primát.

Horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně na vrcholu stejnojmenné moravské hory | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Celkem loni elektrárnu navštívilo 88 162 lidí, což bylo oproti předcházejícímu roku pouze o šest procent méně. Dlouhé stráně tak byly na špici návštěvnosti v rámci ČEZ, následovaly jaderné elektrárny Temelín s 34 359 a Dukovany s 15 432 návštěvníky.

„Máme radost, že se naše infocentra stala pro turisty v létě takovým tahákem. Předpokládali jsme, že spousta lidí bude trávit dovolenou v Česku, a proto jsme pro návštěvníky připravili letní kampaň,“ komentovala statistiku návštěvnosti vedoucí infocenter Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně

„Rodiny s dětmi si tak mohly během návštěvy zasoutěžit a domů si odnést na památku naše plyšové maskoty,“ dodala.

Z celkového počtu návštěvníků v roce 2020 se na Dlouhých stráních přes 22 tisíc vypravilo na exkurzi do podzemních útrob přečerpávací elektrárny, zbytek se nechal vyvézt lanovkou k horní nádrži.

V současnosti je tamní informační centrum kvůli koronavirovým omezením opět mimo provoz, společnost ČEZ proto čas bez turistů využila ke kompletní rekonstrukci sociálního zázemí.

Online prohlídky zvou i tam, kam se jinak nedá dostat

Dále také spustila virtuální prohlídky, online se nyní zájemci mohou podívat do Temelína, Dukovan, Ledvic a elektráren využívajících obnovitelné zdroje.

Díky těmto prohlídkám a 3D modelům lidé mohou vidět to, co běžné exkurze nabídnout nemohou. Jde například o výměnu paliva v jaderné elektrárně, strojovnu větrné elektrárny 80 metrů nad zemí nebo přivaděč k turbíně vodní elektrárny, kudy se valí desítky kubíků vody na sekundu.

„Celý svět se učí více fungovat v online prostředí. Loni jsme některá z našich zařízení zdarma virtuálně zpřístupnili školákům a od letošního ledna se může připojit kdokoliv. Prohlídky jsme nabídli například také domovům pro seniory, jejichž možnosti jsou nyní velmi omezené,“ sdělila Bartůšková.

Zájem o online prohlídky podle ní překonal očekávání. „Lednové termíny se zaplnily tak rychle, že jsme museli přidávat další,“ popsala.

zpět na článek