Divadla lákají na nové herce a slavné předlohy, část ale zdražila vstupné

  12:20
Po letní přestávce se milovníci divadla v Olomouckém kraji těší na nové zážitky. Čekají je desítky premiér, musejí ale počítat také se zdražováním. Jako první se na jevišti Moravského divadla v Olomouci představí slavné poetické drama Vítězslava Nezvala Manon Lescaut v režii Hany Mikoláškové.

Inscenaci, jejíž důležitou součástí bude živá kapela a hudba Karla Plíhala, uvede divadlo hned 2. září.

„První hudební premiérou pak bude 7. října slavný broadwayský muzikál Hello, Dolly! Příběh šarmantní vdovy, která se živí jako dohazovačka, převede na jeviště Andrea Hlinková,“ popsala mluvčí Moravského divadla v Olomouci Pavlína Dočkalová.

Následovat bude dramatické baletní představení Ivan Hrozný, pak činohra Fantastické Divadlo, kde se veronští milenci Romeo a Julie setkají s drogovou mafií, anebo Dvořákova Rusalka.

„Ta bude bezpochyby velkou událostí, jelikož se jedná o český operní klenot,“ upřesnila Dočkalová.

Balet má dvě premiéry, opera s operetou čtyři

První premiérou v příštím roce se stane Přelet nad kukaččím hnízdem. Režie titulu se ujme Pavel Khek.

„Naše verze však nebude přepisem Formanova filmu, nýbrž svébytnou a mimořádně působivou inscenací podle knižní předlohy Kena Keseyho,“ zdůraznil šéf souboru činohry Roman Vencl.

V Přeletu nad kukaččím hnízdem se v roli sestry Flinnové rovnou ukáže Romana Julinová, která s manželem Zdeňkem Julinou rozšíří tamní herecké řady.

„Doposud byli oporami Městského divadla ve Zlíně. Jsme moc rádi, že se po pětadvaceti sezonách ve Zlíně rozhodli pro tak zásadní profesní a životní změnu a že jejich další kroky povedou právě k nám do Olomouce,“ ocenil Vencl. Zdeňka Julinu mohou už diváci znát ze Zániku samoty Berhof, kde hraje roli Habigera.

Činohra nabídne šest titulů, poslední premiérou bude Sherlock Holmes: Vraždy vousatých žen. Balet má v plánu dvě premiéry a soubor opery a operety čtyři. Vstupenky na všechny představení muselo vedení divadla kvůli rostoucím nákladům zdražit o deset až dvanáct procent.

Tramtarie nabídne nové drama i pohádku

Divadlo Tramtarie, které sídlí ve Slovanském domě v centru Olomouce, připravilo pro diváky čtyři premiéry inscenací pro dospělé a jednu novou pohádku.

„První premiérou, kterou zahájíme letošní divadelní sezonu, bude drama Malé smrti. Dalším novým představením ještě v roce 2022 pak černá komedie Válka Roseových, jejíž režie se ujme umělecký šéf divadla Vladislav Kracík,“ sdělila mluvčí Divadla Tramtarie Vlasta Pechová.

Mladým divákům je určená pohádka O princezně fotbalistce první. Herecký soubor, stejně jako výše ceny vstupenek, zůstanou i pro další rok neměnné.

„Doufáme, že nadcházející sezona bude maximálně divadelní a nezatíží ji žádné restrikce ani jiné vnější vlivy a že si ji spolu s našimi diváky užijeme,“ doufá Pechová.

Letní pauza byla pro olomoucké Divadlo na Cucky ve znamení cirkusu, pořádalo totiž festival Cirkuzkus. Pro novou sezonu si přesto stihlo připravit hned několik novinek.

„Na konci října u nás bude mít premiéru autorská inscenace Tomáše Loužného na téma nedalekého vojenského újezdu Libavá, ve které si u nás opět zahraje Pavla Dostálová,“ popsala Alžběta Kvapilová, ředitelka společnosti DW7, která zajišťuje provoz divadla.

„Chystáme i další dvě autorské premiéry, jednu v režii naší umělecké šéfky Silvie Vollmann na téma ženských práv a druhou v režii Barbary Herz,“ dodala.

Ani Divadlo na Cucky se nevyhne zdražování. „Ceny vstupného budeme navyšovat o dvacet procent, i tak ale bude nejdražší repertoárová vstupenka stát 230 korun,“ upřesnila Kvapilová.

Sázejí na hvězdné tváře

V olomouckém Divadle na Šantovce cílí na pestrý program, který zahrnuje koncerty, přednášky, divadelní hity i zbrusu nová představení.

„Jako vždy jsme vsadili na hvězdné tváře naší umělecké scény. Kromě oblíbených stálic, jako je například Michal Dlouhý či Tereza Kostková, k nám pozvání přijali Ivan Mládek, bratři Ebenové, Ljuba Krbová, Saša Rašilov,“ sdělil ředitel divadla Petr Hlávka.

„Plánujeme také vernisáže obrazů regionálních umělců a taneční večery swingu,“ doplnil s tím, že ceny vstupenek se pro příští sezonu zvyšovat nebudou.

Divadlo v Šumperku nabídne na svých prknech dramatické, dojemné i veselé scény. Už 10. září se jako první představí rovněž Přelet nad kukaččím hnízdem. Bude pokračovat Bylo nás pět, Mrzák inishmaanský nebo taky Ženy na pokraji nervového zhroucení či Rychlebské pohádky. Celkově v nové sezoně v Šumperku uvedou sedm premiér.

V Prostějově pokračuje rekonstrukce

Jesenické divadlo funguje jako stagiona a nemá tedy vlastní divadelní soubor.

„Diváci v následující sezoně uvidí Bláznovy zápisky, Lakomce, komedie Mezi nebem a ženou a další. Připravujeme také talk show se Zdeňkem Troškou, Karlem Šípem, Miroslavem Donutilem nebo Lukášem Pavláskem,“ láká ředitelka Městského kulturního zařízení Jeseník Kateřina Tomanová.

Vedení Městského divadla v Prostějově se letos pustilo do rozsáhlé rekonstrukce.

„Zrestaurovali jsme malby v Kyselových saloncích. Navíc se začalo s opravou dřevěného obložení dvou stěn v přednáškovém sále. Opravy a přeleštění mosazných plechů na vstupních dveřích ve vestibulu si snad všimnou diváci hned při první návštěvě,“ popsala ředitelka divadla Jana Maršálková.

Do prostějovské stagiony zavítají soubory z celé republiky. „Například Iva Janžurová, Martin Hofman, Martin Stránský, Václav Vydra, Zlata Adamovská,“ sdělila ředitelka a dodala, že ani prostějovské divadlo se zdražení nevyhnulo, jeho výši ale neupřesnila.