Covid sílí. Chovejte se zodpovědně a objednávejte se předem, prosí lékaři

  17:04
O víc než sedmdesát procent vzrostl podle dat hygieniků minulý týden v Olomouckém kraji počet nákaz koronavirem. Provoz nemocnic nicméně sílící letní covidová vlna zatím nezatěžuje díky proočkovanosti populace. Pokud bude od poloviny srpna velký zájem o vakcíny, jsou nemocnice připravené se do očkování výrazněji zapojit.

Zatímco v období od 8. do 14. července bylo podle hygieniků případů s pozitivním výsledkem testu na koronavirus 557, v následujících sedmi dnech už 958. Zhoršování situace dokazuje incidence, tedy počet nových případů za posledních sedm dní přepočtených na sto tisíc obyvatel. Minulý pátek dosahovala hodnoty 105, v úterý 122 a dnes už 135.

Rozložení nákaz je zatím nerovnoměrné, například na Olomoucku bylo pozitivních téměř čtyři sta lidí, naopak Jesenicko hlásilo jen čtyři desítky.

Velkou část nemocných odhalí antigenní testy prováděné praktickými lékaři.

„Za sebe můžu říct, že nám covid vůbec nepřestal. I když se mluvilo o útlumu, každý týden jsme od začátku prázdnin nějakého pozitivního pacienta měli,“ řekla krajská předsedkyně Sdružení praktických lékařů Jarmila Ševčíková.

Tento vývoj se dal dle lékařů po uvolnění opatření a nárůstu cestování čekat. Lidé by měli být opatrní.

„Hodně podceňují riziko. Pacienti většinou říkají, že nevědí, kde se nakazili, ale často přicházejí po dovolených, či když se jim děti vrátí z cest a festivalů. Největší riziko je veřejná doprava,“ uvedla Ševčíková.

Část lidí se chová nezodpovědně

Zranitelným skupinám doporučují krajští hygienici nosit respirátor v uzavřených prostorách, jako jsou čekárny, ordinace či MHD. To platí i pro nemocné nebo ty, kteří přišli do kontaktu s nakaženým. Mnohdy se tak ale neděje a na webech praktických lékařů se proto objevují výzvy, aby se pacienti před návštěvou vždy předem objednali.

„Roli hraje i velká nedisciplinovanost lidí, kteří mají příznaky, teplotu a dostaví se k praktikovi. A to aniž by cokoli řekli. Nemají ochranu dýchacích cest a přijdou bez objednání,“ apelovala Ševčíková na ohleduplnost k ostatním.

Reagovala i některá zdravotnická zařízení. „Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci žádáme všechny, kdo přichází na ošetření, návštěvu, do lékárny, aby měli v budovách nemocnice nasazenou ochranu dýchacích cest – roušku nebo respirátor,“ vyzvala třeba minulý pátek Nemocnice Šumperk.

I přes skokový nárůst pozitivně testovaných nemusí nemocnice výrazně uzpůsobovat režim. Například ve Fakultní nemocnici Olomouc byl na počátku tohoto týdne pouze jeden covidový pacient.

„Speciální covidové jednotky jsou zrušené, většina těchto pacientů končí na infekčním oddělení v Prostějově,“ sdělil mluvčí Adam Fritscher.

Vážných průběhů je málo, stále se ale objevují

Prostějovská nemocnice měla v úterý patnáct hospitalizovaných s covidem, přičemž třináct bylo v péči zdravotníků na infekčním oddělení a dva na jednotce intenzivní péče.

„Čtyři pacienty s covidem má v současné době také Nemocnice Agel Přerov,“ doplnil mluvčí společnosti Agel Adam Knesl.

Průběhy zatím intenzivní péči výrazněji nezatěžují. „U zdravých lidí nemoc podle informací od našich zaměstnanců probíhá spíš jako virové onemocnění chřipkového rázu,“ shrnula krajská koordinátorka očkování Jarmila Kohoutová.

I tak ale lékaři radí covid nepodceňovat. „Jsou i vážnější průběhy. Minulý týden jsem musela volat záchrannou službu kvůli nedostatečnému okysličení pacienta. Šlo o staršího nemocného pána. Ačkoli je hospitalizací oproti předchozím vlnám méně, lidé mají nachlazení, dosti těžké bolesti hlavy a trpí delší dobu průjmy,“ upozornila Ševčíková.

Po vyléčení si navíc pacienti často stěžují na únavu, deformované vnímání čichu a chuti, bolesti hlavy, zhoršené vidění, poruchy koncentrace nebo mravenčení v končetinách.

Očkování je teď hlavně pro rizikové skupiny

Krajská předsedkyně praktických lékařů k tomu dodala, že mírnější průběhy lze připsat vysoké proočkovanosti. Vakcinaci proto doporučuje jako lepší prevenci než prodělání nemoci. Jen její ordinace teď naočkuje několik desítek lidí týdně.

Od 18. července si mohou pro druhou posilující dávku, tedy čtvrtou celkově, chodit hlavně lidé nad šedesát let nebo chronicky nemocní.

„Minulý týden se v kraji vyočkovalo 464 posilovacích dávek. Více než dvě třetiny jsou lidé ve věku pětašedesát plus. Podle strategie ministerstva zdravotnictví by měli zájemci z neohrožených skupin počkat až na dobu, kdy bude rezervace a registrace,“ sdělila Kohoutová.

V polovině srpna chce resort spustit centrální rezervační systém, kde bude možné se objednat.

„U zdravých lidí doporučujeme vyčkat na přelom srpna a září, aby jim to pak krylo období v podzimních měsících, kdy se dá čekat nárůst onemocnění,“ doplnila Kohoutová.

Ministerstvo zatím doporučuje vakcinaci v ordinacích či síti očkovacích míst bez registrace. Pokud se s blížícím se podzimem ukáže velká poptávka po posilující dávce, jsou nemocnice připravené upravit provozní dobu očkovacích míst, případně jejich činnost obnovit.