iDNES.cz

Covid-19 v Olomouckém kraji plní kapacity nemocnic a ruší plánované operace

  11:30
Ani Olomouckému kraji se nevyhnulo omezování plánovaných operací v nemocnicích. K neakutním výkonům už nepřijímá pacienty Fakultní nemocnice Olomouc a ke stejnému kroku se chystá i Nemocnice Šumperk. Důvodem je nárůst pacientů s nemocí covid-19 a klesající počet zdravotníků. I mezi nimi totiž stále přibývá nakažených.

ilustrační snímek | foto: Dan MaternaMAFRA

„Omezujeme plánovanou operativu, operační sály jedou na 50 procent kapacity. Ambulantní péče zatím zůstává zachována,“ sdělil mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL) Adam Fritscher.

Jak vysvětlil, nemocnice může díky omezeným operacím snáz přesouvat lékaře a sestry na oddělení, kde zdravotníci aktuálně chybějí.

Zařízení má totiž osm desítek pracovníků v izolaci, další tři stovky jsou kvůli kontaktům s nakaženými v preventivní karanténě. 

„Jednak šetříme personální kapacity a také se připravují kapacity pro pacienty s covidem-19. Je potřeba vyčlenit místa na jednotlivých odděleních,“ doplnil Fritscher.

V takzvané covidové oddělení pro pacienty pozitivní na koronavirus se už proměnilo například jedno z lůžkových oddělení na chirurgické klinice.

Lékaři FNOL aktuálně pečují o 19 pacientů s lehčím průběhem onemocnění, dalších devět lidí ve vážném stavu leží na klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Maximum intenzivních lůžek, které může největší krajské zdravotnické zařízení nabídnout, je třicet.

Nemocnice shání zdravotníky v důchodu

Na plánované operace se lidé brzy nedostanou ani v šumperské nemocnici. 

„S ohledem na skutečnost, že se nákaza prokázala u čtyř zaměstnanců a další zaměstnance máme v preventivní karanténě, kdy čekáme na výsledky testů, i s ohledem na fakt, že jsme museli část personálu přesunout na provizorní infekční oddělení, jsme nuceni začít odkládat plánovanou operativu,“ potvrdila mluvčí nemocnice Hana Hanke.

Kapacita šumperského infekčního oddělení je dvacet pacientů, momentálně je podle Hanke zaplněna ze dvou třetin. Minulý týden ale bylo plno do posledního místa. 

Nemocnice i proto vyzvala zdravotníky, kteří již odešli do důchodu nebo jsou na rodičovských dovolených, aby přišli pomoci.

„Od výzvy se nám ozvalo s nabídkou pomoci už deset lidí. Bylo mezi nimi i několik všeobecných sester, za což jsme nesmírně rádi,“ dodala Hanke.

Nové oddělení bylo plné za pouhé dva dny

Ve Vojenské nemocnici Olomouc ani v ostatních zařízeních v regionu zatím k omezení péče sáhnout nemuseli.

„Žádné plánované operace jsme ještě nerušili, může se ale stát, že personální zásah to změní,“ podotkl ředitel nemocnice Martin Svoboda. 

Mezi armádními zdravotníky bylo do včerejška devět nemocných, při vyšších počtech by i toto zařízení muselo přistoupit k omezením.

Aktuálně však nemocnice řeší, kam rozšíří péči o pacienty s covidem19. Oddělení pro 15 lidí vybudované minulý týden na interně je totiž téměř plné. „Zaplnilo se během dvou dnů,“ popsal Svoboda. 

Další kapacity proto připravují vojenští lékaři na adiktologickém oddělení, kde se léčí lidé závislí na alkoholu a omamných látkách.

„Nejsou to ležící pacienti, dají se tedy propustit domů,“ uvedl Svoboda.

Počty volných lůžek se v kraji snižují

V nemocnicích provozovaných společností Agel v Jeseníku, Prostějově, Přerově a Šternberku leží 26 pacientů s potvrzenou diagnózou covid-19, kteří mají mírnější průběh, dalších šest lidí ve vážném stavu je na ARO.

Podle dat o kapacitách nemocnic zveřejněných serverem Hlídač státu bylo na začátku září v nemocnicích v Olomouckém kraji na odděleních ARO a JIP volných 25 lůžek pro pacienty s covidem-19, nyní jich je šest. 

Počet volných lůžek s kyslíkem pro pacienty nakažené koronavirem se snížil z 80 na 61. Ze 105 přístrojů pro umělou plicní ventilaci je jich nyní volných 40. V nemocnicích v kraji je podle Hlídače státu 1 620 lůžek s kyslíkem, volných je aktuálně 495. Z 233 lůžek pro dospělé na ARO a JIP je volných 43.

Počet nákaz novým koronavirem v regionu v posledních týdnech rychle stoupá a zvyšuje se i počet pacientů s vážným průběhem infekce. Ministerstvo zdravotnictví nyní v kraji eviduje 4 596 nakažených, zhruba polovina je na Olomoucku.

Autoři: ,
zpět na článek