Pacienti s obtížemi po covidu se léčí v Prostějově, jejich věk stále klesá

  16:22
Pacientům, kteří trpí dlouhodobými problémy po prodělaném onemocnění covid-19, pomáhají lékaři ze speciálního postcovidového centra v prostějovské nemocnici. Nejčastější obtíže jsou přetrvávající dušnost nebo bolesti na hrudníku.

Primářka oddělení plicních nemocí prostějovské nemocnice Ivona Grygárková. Zařízení začalo léčit postcovidový syndrom. | foto: Agel

Takzvaný postcovidový syndrom přitom ve velkém postihuje i mladé lidi, kteří měli jen malé nebo dokonce vůbec žádné příznaky nemoci. Nejrůznější potíže mohou pacienti pociťovat i několik měsíců po prodělaném onemocnění.

„U postcovidového syndromu přetrvávají potíže i dvanáct týdnů od zjištění onemocnění. Nejčastějšími příznaky bývají únava, dušnost při námaze, kterou pacienti sami charakterizují jako stav, kdy se nemohou dostat do formy,“ popisuje primářka oddělení plicních nemocí prostějovské nemocnice Ivona Grygárková.

Vyjmenovává i další potíže pacientů, jako jsou bolesti hlavy, kloubů, bolesti na hrudníku, potíže se spaním, nemožnost se soustředit, poruchy paměti, eventuálně vypadávání vlasů nebo kožní problémy a ztráta chuti a čichu.

Postcovidový syndrom postihuje pacienty bez rozdílu věku, v současnosti však lékaři evidují mnohem častěji mladé lidi a ženy.

„Příznaky se mohou klidně objevit několik týdnů po prodělané covid infekci, která měla lehký nebo bezpříznakový průběh,“ varuje primářka. Příznaky mohou signalizovat postižení plic nebo srdce.

Pacienty postcovidového centra by měli nejprve vyšetřit praktičtí lékaři. „Měli by k nám být odesláni všichni pacienti po hospitalizaci, po prodělaném zápalu plic a všichni nemocní, kteří mají popsané příznaky,“ nabádá Grygárková.

Postcovidové centrum může provést potřebné odběry a rentgen srdce a plic a funkční vyšetření plic. Podle výsledků je pak k dispozici pro další zjištění stavu také například CT hrudníku nebo EKG.