Péče charity o tisíce lidí je kvůli viru v ohrožení, shání dobrovolníky

  15:58
Služby pro desítky tisíc klientů se navzdory koronaviru snaží udržet Charity olomoucké arcidiecéze. Situace je ale místy kritická, kvůli šíření nákazy jsou jejich lidé přetížení. Hledají tak dobrovolníky.

Pracovnice Charity při domácí pečovatelské a zdravotní službě. | foto: Charita ČR

Téměř 46 tisíc lidí je závislých na pomoci, kterou poskytují jednotlivé Charity olomoucké arcidiecéze. A to v rámci více než dvou set nejrůznějších typů sociálních či zdravotních služeb. Nyní všechny klienty Charity ohrožuje pandemie koronaviru.

A to jak přímo, tak i skrz nákazu a následnou karanténu pracovníků Charity. Právě udržení všech služeb v chodu je pro ni teď nejtěžší úkol.

„Nejsložitější situace je v některých domovech pro seniory, kde se nakazili jak pracovníci, tak klienti. Stejně tak máme značné potíže se zabezpečením domácí zdravotní a hospicové péče, kde Charity arcidiecéze olomoucké v současnosti pečují o téměř deset tisíc pacientů ročně,“ popsala Dagmar Jurčíková, mluvčí Arcidiecézní charity Olomouc s tím, že jde o odbornou zdravotní péči o z podstatné části ležící a nepohyblivé pacienty.

„V případě kolapsu těchto služeb by došlo k extrémní zátěži už tak přetížených pobytových zařízení,“ doplnila.

Charity olomoucké arcidiecéze se tak podle Jurčíkové ze všech sil snaží zachovat většinu svých služeb tak, aby současná situace měla minimální dopad na klienty.

„Jsou ale místa, kde už je situace kritická. Stále více se potýkáme s tím, že jsou lidé nemocní, v karanténách nebo doma s dětmi, když jiná možnost není. Pracovníci jsou permanentně přetížení, často dělají práci i za dva další. Ale zatím se drží,“ vylíčila mluvčí.

Nyní se nedaří nákaze zabránit, říká mluvčí Charity

Situace je totiž oproti jarní první vlně naprosto odlišná. Tenkrát se Charitám i přes akutní nedostatek ochranných prostředků povedlo před nákazou ochránit jak klienty, tak zaměstnance.

„Tehdy se nám nákaza kromě jednotek případů vyhnula,“ porovnala Jurčíková.

Přes léto vedení Charity doplnilo zásoby ochranných prostředků, proti nynějšímu masovému šíření viru to ale nestačí.

„Přes veškerou prevenci a profesionalitu ze strany zaměstnanců se nyní nedaří nákaze zabránit. Zvyšuje se počet infikovaných zaměstnanců i klientů v karanténě,“ upozornila mluvčí Charity.

Při snaze udržet své služby tak Charita podle aktuálních potřeb přesouvá na nejohroženější místa zbývající personál.

Potřebuje ho ale doplnit, proto na svém webu hledá dobrovolníky. „Obáváme se, že bez pomoci lidí dobré vůle nebudeme v nadcházejícím období schopni zabezpečit všechny služby v celém rozsahu,“ varovala Jurčíková.

Ředitel: Nelze spoléhat na přetížená odběrová místa

Pro dobrovolníky je nyní na webu Arcidiecézní charity Olomouc vyvěšený registrační formulář. Člověk může pomoci například jako pracovník v sociálních službách, zdravotní sestra, lékař, psycholog, pedagog anebo jako právník. Potřeba jsou i lidé na administrativu, rozvozy či nákupy. Možností je celá řada.

„Každý člověk má řadu schopností, jež mohou být pro druhé užitečné,“ zdůraznila Jurčíková.

Pro Charitu je v současné době také klíčové včasné odhalení nákazy ve vlastních řadách. Kvůli testování tak za jeden a půl milionu korun nakoupila speciální přístroje a čtyři tisíce testů.

„Vývoj v posledních dnech a týdnech jsme vyhodnotili jako nanejvýš rizikový a ohrožující. Musíme udržet týmy za každou cenu a nemůžeme se spoléhat na přetížené kapacity odběrových míst a hygienických stanic. Potřebujeme výsledky ihned a v řádu minut, ne se zpožděním i několika dnů,“ uvedl Václav Keprt, ředitel Arcidiecézní charity Olomouc.

Ta navíc kromě výbavy na testování pořídila i specializované přístroje pro pacienty s chorobami plic.

„Výrazně zlepšují kvalitu života pacientů a mohou snížit potřebu hospitalizace, často i úmrtnost. Pomáháme tak nejen našim pacientům, ale celému systému zdravotní a sociální péče,“ vysvětlila Jurčíková.