Olomoucká charita poslala ukrajinským dětem tunu dárků

  8:52
Už jedenáct let posílá během Vánoc olomoucká charita dárky sociálně slabým dětem na Ukrajině. Ani letos tomu nebylo jinak. Poprvé však kvůli pandemii nemohli dárky rozdat přímo zástupci charity.

Vánoční zásilka pro děti na Ukrajině váží 1,2 tuny a obsahuje nejčastěji oblečení, obuv, psací potřeby, omalovánky, sešity a hračky. | foto: Arcidiecézní charita Olomouc

Sedm set kilometrů dlouhou cestu už mají za sebou dárky pro děti z dětských domovů anebo sociálně slabých rodin, které do ukrajinského města Ternopil poslala Arcidiecézní charita Olomouc.

Řádně naložené nákladní auto z krajského města vyjelo v půlce prosince a vezlo balíčky pro 363 dětí. Do sbírky arcidiecézní charity se zapojili dárci z celé České republiky.

„Spolu s našimi partnery na Ukrajině jsme vytipovali opravdu ty nejchudší děti, jejichž rodiny se ocitly v materiální nouzi. Některé navíc přišly o jednoho z rodičů, další přebývají v dětských domovech,“ podotkla mluvčí Arcidiecézní charity Olomouc Dagmar Jurčíková.

„Vánoční zásilka vážící 1,2 tuny obsahuje nejčastěji oblečení, obuv, psací potřeby, omalovánky, sešity a hračky,“ doplnila.

Dárky si na Ukrajině již převzali partneři charity. Místní děti si je však rozbalí až začátkem ledna, kdy se na Ukrajině slaví Vánoce. Po celých jedenáct let, kdy takto charita z Olomouce dárky na Ukrajinu vozí, bývalo zvykem, že její zástupci balíčky v cizině předávali osobně. To však nyní kvůli nynější pandemii koronaviru není možné.

Autor: