Červený kostel vyměnil vzácné tisky za umělce, vědce a cestovatele

  13:04
Jakmile se roztikaly hodiny na věži Červeného kostela v Olomouci, spustila se také jeho nová éra. Ze skladu knih Vědecké knihovny je nyní moderní kulturní i společenské centrum.

V Červeném kostele se konalo celoknihovní setkání. Zaměstnance Vědecké knihovny přivítala ředitelka Iveta Ťulpíková. Promluvil i fotograf Jindřich Štreit, jehož výstava otevřela nové kulturní centrum v Olomouci. | foto: Vědecká knihovna Olomouc

Slavnostní otevření zpřístupnilo prostory po dlouhé době také veřejnosti. Lidé mohou nový prostor ve městě navštívit také díky festivalu Začínáme..., který nabízí koncerty, besedy, prohlídky kostela či přednášky.

„Červený kostel začíná po více než šedesáti letech novou etapu a naší ambicí je, aby se stal otevřenou institucí, která spolupracuje s institucemi nejen olomouckými, ale také krajskými či v mezinárodním měřítku,“ uvedla ředitelka Vědecké knihovny Iveta Ťulpíková.

Nové zázemí pro miliony knih. Olomoucký červený kostel čekají manévry

Kostel podle ní nabídne komfortní prostor pro autorská čtení, konference, semináře, diskuse, přednášky, vzdělávací akce, výstavy a další kulturní a společenské akce.

Stavbaři vybudovali přístavbu, ve které bude i kavárna. „Téměř rok se vedl dialog ohledně přístavby, protože bylo nutné vybudovat potřebná zázemí, toalety nebo šatny,“ řekl architekt Miroslav Pospíšil.

Foyer má výšku osm metrů a jeho formát koresponduje s kostelem. „Půdorys přístavby není náhodný, reaguje na neogotiku Červeného kostela. Úhly, které svírají stěny vstupního průčelí, jsou shodné s úhly, které svírají stěny kostela,“ dodal Pospíšil.

Opravy trvaly 29 měsíců a zahrnovaly náročné restaurátorské a tesařské práce, například sakristie či střechy kostela, již zdobí kříž s trnovou korunou a devítikilovým křišťálem, jehož autorem je olomoucký sochař Jan Dostál.

Olomouc získala další reprezentativní prostory. Rekonstrukce památky, kterou vlastní Olomoucký kraj, přišla na bezmála 170 milionů korun.

„Velkou část nákladů pokryla dotace z Evropské unie prostřednictvím Národního plánu obnovy a dotace ministerstva kultury, a to ve výši 133 milionů korun,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

Kostel hostí i Štreitovu výstavu

Festival ukončí nedělní Sousedská slavnost. Mimo oficiální program festivalu se koná i národní zahájení muzejní noci.

Červený kostel hostí i tři autorské výstavy, jedna z nich nabízí vybrané práce světově proslulého fotografa Jindřicha Štreita. Všechny akce v rámci festivalu jsou zdarma, zájemci by si ale místa měli rezervovat předem.

Červený kostel zdobí třídu Svobody už více než 120 let. Novogotická stavba vznikla v místech zbořených hradeb někdejší bastionové pevnosti v letech 1901 a 1902.

Původně kostel sloužil německým evangelíkům a po válce ho v roce 1945 převzala Českobratrská církev evangelická. Ta se z něj ale mohla těšit jen čtyři roky, než jí ho komunistický režim odebral.

Odsvěcený chrám získala Vědecká knihovna, která bojovala s nedostatkem místa pro uložení vzácných tisků. Knihy se v roce 2019 přestěhovaly do nového depozitáře v Olomouci-Hejčíně.