Trh se staršími byty na Hané se probudil, činže na severu narazily na strop

  11:08
Byty určené k rekonstrukci mimo Olomouc zlevnily, zatímco ve většině regionů republiky včetně Prahy šly v posledním čtvrtletí loňského roku ceny starších bytů nahoru. Naopak domy v regionu jsou stále dražší.

Ilustrační snímek | foto: Yan Renelt, MAFRA

V porovnání posledních kvartálů let 2023 a 2022 se region šesti procenty zařadil na první místo krajů s nejvyšším poklesem cen. Naopak v sousedním Moravskoslezském kraji šly nahoru o 13 procent.

Vyplývá to z dat posledního kvartálního monitoringu skupiny European Housing Services (EHS), realitní digitální služby Bezrealitky a realitní kanceláře Maxima, které zveřejnila ČTK.

Průměrná cena staršího bytu v České republice činila ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku 87 838 korun za metr čtvereční. Meziročně to bylo o sedm procent víc. V Olomouckém kraji byla průměrná cena 53 890 korun za metr čtverečný.

Pokles cen bytů je patrný i po okresech regionu s výjimkou Olomouce a okolí, potvrzují makléři.

„U prodávaných starších bytů, které potřebují rekonstrukci, se cena v Přerově v průměru snižuje o pět až deset procent. Byty v atraktivních lokalitách si ale svou hodnotu podržely,“ informoval majitel realitní kanceláře Beták reality Alexandr Beták.

Až patnáct procent

Na Šumpersku odhaduje majitelka realitky Motýl reality Vendula Haltofová meziroční pokles cen starších bytů dokonce o deset až patnáct procent.

Ceny nemovitostí a nájmů

 • Byty před rekonstrukcí
  Olomouc (u centra): 3+1 za 4 miliony Kč
 • Prostějov: 3+1 za 3,2 milionu Kč
 • Šumperk (u centra): 3+1 za 2,6 milionu Kč
 • Uničov, Nerudova (Olomoucko): 3+1 za 2,5 milionu Kč
 • Přerov (u centra): 3+1 za 2,4 milionu Kč
 • Jívová (Olomoucko): 3+1 za 1,4 milionu Kč
 • Prostějov: 2+1 za 2,6 milionu Kč
 • Jeseník: částečná rekonstrukce 2+1 za 2 miliony Kč
 • Moravský Beroun (Olomoucko): 2+1 za 890 tisíc Kč
 • Komerční nájmy
  Olomouc: 2+1: 10 tisíc–14 tisíc Kč, 3+1: 15 tisíc–17 tisíc Kč
 • Přerov: 2+1: 9 tisíc–12 tisíc Kč, 3+1: 11 tisíc–15 tisíc Kč
 • Prostějov: 2+1: 8 500–12 500 Kč, 3+1: 12 tisíc–14 500 Kč
 • Šumperk: 2+1: 7 tisíc–10 tisíc Kč, 3+1: 10 800–12 500 Kč
 • Jeseník: 2+1: 7 tisíc–8 500 Kč, 3+1: 8 500–10 tisíc Kč

Zdroj: Reality iDNES

Naopak vlastník realitní kanceláře Domino Prostějov Karel Doležal označil situaci na trhu se staršími byty na Prostějovsku jako mírné oživení, byť ceny ještě klesají o jednotky procent.

„Pokud se ještě někde snižují, tak jen mírně. Jinak se už dá mluvit o jejich stagnaci,“ popsal situaci Doležal.

Na Jesenicku šly ceny bytů rovněž ještě dolů, ač velký propad zaznamenaly už v první polovině minulého roku. I tak se podle majitele Jesenické realitní Kamila Filgase závěrem roku snížily ještě asi o pět procent.

Jediným okresem, kde už ceny bytů neklesaly, je Olomouc, která zaznamenala lehké oživení prodejů.

„Ceny starších bytů přestaly padat, většinou už koncem loňského roku stagnovaly. Pořád ale platí, že v atraktivních lokalitách Olomouce se i taková nemovitost prodala za vyšší ceny,“ potvrdil ředitel Hanácké realitní kanceláře Petr Korytar.

Zájem klesá dále od center

Na rozdíl od starších bytů jsou domy v takovém stavu v regionu mírně dražší v jednotkách procent.

„V atraktivních městech, jako je Lipník, Hranice, Přerov a okolí se prodávalo dobře, ve větších vzdálenostech od těchto center se už atraktivita ztrácí a s cenami je potřeba jít ještě dolů,“ komentoval Beták.

Naopak například v Želátovicích na Přerovsku se podle něho podařilo prodat i hodně zchátralé stavení. „Pro kupujícího byl cenný pozemek, takže dům zboural a staví nový,“ vysvětlil. Slevy, zvlášť u domů, jsou i velmi vysoké.

Ve Vidnavě na Jesenicku na česko-polské hranici dům před rekonstrukcí v povodňovém pásmu byl dlouho v nabídce za 2,4 miliony korun, ale neprodal se ani za 1,8 milionu.

I na jinak atraktivním Olomoucku jsou místa, kde se prodává velmi těžko, nebo nemovitosti visí v nabídce dlouhodobě.

„Velmi obtížně se prodávají domy například v oblasti Moravského Berouna, nebo pokud jde o Prostějovsko, tak na Konicku,“ sdělil Korytar.

Situaci využívají spekulanti

Na Šumpersku se podle Haltofové ve větším počtu objevují spekulanti, kteří skupují byty či domky v méně rozvinutých oblastech, jako je třeba Hanušovicko a Staroměstsko.

„Tyto lokality jsou ale atraktivní turisticky, takže kupci počítají s tím, že je za čas výhodně prodají, nebo je opraví a pronajmou,“ objasnila Haltofová.

Spekulanti se objevují také na Jesenicku, potvrzuje Filgas. „Prodali jsme i vyhořelé stavení, které kupec upravuje na byty. Objevují se také klasičtí spekulanti, kteří skupují nemovitosti ve špatném stavu a nechají je být. Až trh ožije, tak je prodají ve stavu, v jakém jsou,“ řekl.

Činže na severu narazily na strop

Nájmy se v Přerově a dalších městech okresu podle Betáka zvedaly zhruba o inflaci, meziročně přibližně o deset procent.

Potvrzuje to i šéf Hanácké realitní kanceláře Olomouc Petr Korytar. „Za poslední dva až tři roky je to kumulovaně zhruba dvacet procent,“ vyčíslil.

Na Šumpersku podle Haltofové činže nyní stagnují. „Pro oblast Šumperska se už ocitly na psychologické hranici, která je pro mnoho lidí příliš vysoká. Stále častěji se setkáváme s lidmi, kteří si žádají o státní pomoc, aby nájem utáhli. Přitom třeba oba manželé pracují,“ sdělila.

Nájmy na Jesenicku teď podobně jako na Šumpersku nestoupají. „Na platové poměry zdejších lidí jsou už příliš vysoko. Například v Žulové jsme na podzim loňského roku hledali nájemce do velmi zajímavého bytu. Přesto je už zhruba tři měsíce v nabídce,“ poukázal Filgas.

5. května 2021