Na Svatém Kopečku otevře centrum pro bývalé vězně, místní ho tu nechtějí

  5:10,  aktualizováno  29. září 14:42
Centrum sociální rehabilitace pro bývalé vězně má od prvního října spustit provoz na Svatém Kopečku u Olomouce. Plán znepokojil místní, především rodiče školáků, kteří připravují protestní petici. Záměr vadí i okolním obcím. Centrum otevře křesťanský spolek Druhá míle, který již získal registraci.

Podle náměstka hejtmana Ivo Slavotínka (KDU-ČSL) centrum splnilo všechny zákonné podmínky. „Registrace je účinná od 1. října,“ řekl náměstek.

„Rozhodování o registraci sociálních služeb probíhá ve správním řízení, přičemž podmínky jsou taxativně stanoveny zákonem o sociálních službách. Pokud žadatel podmínky splní, krajský úřad nemá možnost oprávnění neudělit. Zjednodušeně řečeno se jedná o legislativní ‚automat‘,“ uvedl náměstek.

„Z tohoto pohledu tak krajská samospráva neměla možnost zasáhnout do rozhodování o vydání oprávnění k poskytování sociálních služeb. Vzhledem k tomu, že podmínky stanovené zákonem byly splněny, neměl Krajský úřad Olomouckého kraje jinou možnost, než oprávnění k poskytování sociálních služeb vydat,“ doplnil.

Prospěšní i pro místní

Centrum hodlá pomoci začlenit se do společnosti chce dvanácti propuštěným, kteří mají za sebou delší tresty za těžké a středně těžké trestné činy.

„Chceme, aby čas věnovali aktivitám, které budou prospěšné pro místní obyvatele nebo klienty nedalekého hospice a zároveň jim pomohou osvojit si pracovní návyky a také zčásti uhradit pobyt,“ popsal záměry za spolek předseda Milan Vašek.

Klienti by měli ve službě zůstat rok, vybráni budou pouze ti, se kterými už se tři až šest měsíců pracuje a byli odsouzeni poprvé.

Z výběru budou vyloučeni pachatelé sexuálních deliktů a lidé s psychiatrickými diagnózami. V centru budou působit vězeňští kaplani a další odborníci.

Bývalí trestanci se nastěhují do prostor ve Dvorského ulici, pro které Správa arcibiskupských lesů a statků neměla využití.

Spolek o konkrétní spolupráci ještě nejednal s vedením hospice, to o spuštění služby do minulého týdne nevědělo.

Nikdo nás neoslovil, stěžují si místní

Záměr překvapil komisi městské části. „Mrzí mě, že jsme Arcibiskupským lesům nestáli za oslovení. Teď jsme se dozvěděli, že neměli zákonnou povinnost nám to oznamovat,“ zmínil předseda komise František Prášil.

Komise teď bude připravovat petici. K nesouhlasu se zřízením centra sociální rehabilitace se ke Svatému Kopečku připojil i Droždín, Týnečko, Radíkov, Lošov a Samotišky.

„Svatý Kopeček byl vždycky vyhledávané i poutní místo, jsme cílem turistů, lidi sem jezdí za rekreací. I proto se sem tahle služba nehodí,“ doplnil Prášil.

Za nešťastné také považuje, že s částí podle něj nekomunikuje ani město nebo kraj. Na ně se nicméně spolek odkazuje s tím, že s nimi záměr projednával.

Obavy mají hlavně rodiče školáků

Jak MF DNES zjistila přímo na Svatém Kopečku, velké obavy centrum vzbuzuje především mezi rodiči.

„Myslím, že nikdo nechce upřít těm lidem druhou šanci, ale mám malé děti, takže se prostě bojím. Nemůžete vědět, že se něco nestane,“ uvedla při cestě ze školy s dětmi žena, která se představila jako Hana.

„Obáváme se zvýšení kriminality, ale samozřejmě nejde jen o to. Nedávno jsme třeba řešili, že rodiče vozí děti do školy autem, což dělá dopravní problémy. Teď bude takových ještě víc, budeme se bát pouštět děti do školy samotné,“ argumentoval Jan Babinský, jehož děti navštěvují školu i školku.

Základní škola, která sídlí v blízkosti areálu, ve čtvrtek na třídních schůzkách nabídla rodičům, aby podepsali petici proti záměrům spolku.

„Nikdo nás o nich neinformoval. Začali za mnou přicházet po prvních zprávách minulý týden sami rodiče, kteří mají pochopitelné obavy o své děti,“ sdělil ředitel školy Jan Kolisko.

Nedobré zkušenosti z minulých let

Obavy místních umocňují pět let staré zkušenosti s jinou sociální službou, pro lidi bez domova. Tehdy Charita, která ji provozuje, musela začít intervenovat i v okolí zařízení a nad rámec služby uklízet v ulicích.

„Problémy se tu i tak objevují. Možná ne konkrétně s klienty střediska, ale třeba s jejich známými, kteří za nimi přicházejí a nejsou už pod dohledem služby,“ doplnil ředitel.

„Už teď se sem stahují lidi bez domova z celé Olomouce. Nevíme, co budeme dělat, až se opravdu něco stane. Jak máme věřit tomu, že klienty zvládnou? Kdo se tam o ně bude starat? Pomoci se nedovoláme,“ stěžovala si žena, která pracuje v centru městské části. Přála si zůstat v anonymitě.

Podle olomouckého arcibiskupství, které o spuštění služby informovalo jako první, bude poskytována lidem, kteří usilují o nový život. „Službu považujeme za potřebnou a prospěšnou, z jejích plodů bude těžit společnost jako celek,“ shrnul mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

Podle předsedy spolku Druhá míle Milana Vaška obavy lidí o bezpečnost nejsou odůvodněné. „Chtějí psát petici, ale nevědí, proti čemu protestují,“ nastínil. Spolek chce před spuštěním zařízení ještě uspořádat den otevřených dveří a veřejné slyšení, kde provoz představí.