Celníci za nezaplacené pokuty zabavují značky, řidiči náhle ochotně platí

  16:58
Už dvě desítky řidičů letos v Olomouckém kraji skončili svou cestu předčasně poté, co je zastavili celníci. Dotyční totiž měli nezaplacenou pokutu a nemohli, nebo nechtěli to napravit. Hlídka jim proto odebrala registrační značku vozidla. Celníci mají tuto pravomoc od začátku letošního roku.

Celníci mohou od letoška zabavit u auta registrační značky, pokud nemá řidič či provozovatel řádně zaplacené pokuty. | foto: Celní úřad pro Olomoucký kraj

„Celníci při běžné kontrole ověřují, zda má daný řidič či provozovatel vozu zaplacené případné pravomocně udělené pokuty. Pokud ne a řidič na místě neuhrazenou pokutu po datu splatnosti hotově či kartou nezaplatí, může mu hlídka zadržet registrační značky nebo nasadit botičku,“ shrnul David Kubenz, mluvčí Celního úřadu pro Olomoucký kraj.

Celníci mají tuto pravomoc od začátku letošního roku. „Jedním z cílů je zpřísnění postihů pro zahraniční řidiče, kteří v Česku nedodržují předpisy, neplatí pokuty a spoléhají na jejich složitou vymahatelnost,“ doplnil Kubenz.

Podle něj hrozba zabavení registrační značky funguje velmi dobře, což potvrzuje fakt, že celníci letos v Olomouckém kraji vybrali na do té doby nezaplacených pokutách 918 tisíc korun.

„I tak ale v regionu zadrželi celkem dvacet registračních značek, přičemž čtrnáct z nich bylo po uhrazení nezaplacených pokut vráceno. Na nich celní úřad vybral částku přesahující 83 tisíc korun,“ uzavřel mluvčí.

Autor: