Čapí pár přiletěl na střechu školy dříve, na hnízdě už očekává první potomky

  14:30
Pár čápů na hnízdě na střeše školy a školky v Dlouhé Loučce na Olomoucku letos díky teplému počasí přiletěl o něco dříve. A samice již sedí na vejcích. Na webové kameře, která živě sleduje tuto ptačí rodinku, se čas od času čápice zvedne a po jejími křídly lze vidět vejce.

Základní a mateřská škola Dlouhá Loučka sídlí v ulici Šumvaldská. Na její střeše je již několik let čapí hnízdo. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Čápi bílí hnízdí na střeše školy již od roku 1996 a jen do roku 2013 tam vychovali pětadvacet čápat. Na hnízdo se navíc vracejí pravidelně.

„Žáci školy pozorují čapí život díky kameře. Občas se podíváme i v informatice, co se tam děje. Několik lidí to sleduje i ornitologové se na kameru dívají,“ popsal již dříve Leopold Kropáč, ředitel dlouholoučské základní školy.

Čápi se do Dlouhé Loučky vracejí od devadesátých let, v posledních letech pak pravidelně. Místní základní a mateřská škola je navíc má i ve svém znaku.

Mláďata na komíně osiřela, cizí čáp je pak chtěl vyhodit

Pár z Olomouckého kraje není v tuzemsku sám, kdo čeká na potomky. Na interaktivní mapě čapích hnízd, kterou tuzemští ornitologové provozují, je vidět, že v jižních Čechách se na dvou hnízdech narodila malá čápata.

„Čápi na vajíčkách sedí okolo třiatřiceti dnů. Na svatého Řehoře (12. března) jsme zaznamenali již 80 obsazených hnízd. Je tedy možné, že některé páry tehdy již začínaly i snášet a inkubace jejich vajec se v těchto dnech bude blížit ke konci,“ uvedla Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické (ČSO).

Co se děje na hnízdě

Zaznamenat malá mláďata není jednoduché. „Pokud nám pohled do hnízda neposkytuje webkamera, můžeme na jejich přítomnost usuzovat pouze z chování – když například zastihneme rodiče přinášejícího potravu, kterou rozděluje pod sebe do hnízda,“ popsala ornitoložka.

Čáp bílý

Čáp bílý patří mezi zvláště chráněné druhy a jakékoli rušení v okolí hnízda je porušením zákona. V období prvních dní života jsou mláďata velmi zranitelná Pokud na hnízdě, kde jsme pozorovali sedícího jedince, uvidíme čápy postávat, či dokonce zastihneme hnízdo prázdné, může to ukazovat na ztrátu snůšky či malých mláďat.

Mláďata se líhnou postupně, stejně jako čápi postupně snáší vejce. „Mimořádně teplý únor a slunečné březnové dny uspíšily návrat čápů bílých. Česká společnost ornitologická (ČSO) ví o více než 80 obsazených hnízdech a očekává, že se jejich přílet ještě urychlí. Mapu čapích hnízd lze nalézt na stránce birdlife.cz/capi,“ uvedla před časem mluvčí Věra Sychrová.

„Čápi, kteří hnízdí na západě Česka, se tradičně vracejí nejdříve. Jde zejména o ptáky, kteří migrují takzvanou západní tahovou cestou a mnohdy zimují v jihozápadní Evropě či v Německu, takže to pak mají na hnízda blíž než ti, kteří využívají východní tahovou cestu přes Turecko až do jižní Afriky,“ řekla Dobruská, která v ČSO koordinuje program Čapí hnízda.

„Program se stal u české veřejnosti tak oblíbeným, že jsme se rozhodli pozorovat a sčítat čápy bílé systematicky a každoročně. Česko patří mezi jednu z mála zemí, kde takto detailně za pomoci mnoha dobrovolníků sledujeme dění na hnízdech čápů bílých,“ sdělila Dobruská.

Letos, po deseti letech, se navíc koná 8. mezinárodní sčítání čápů bílých. „Díky unikátním datům od mnoha dobrovolníků v programu Čapí hnízda víme, že populace čápů bílých v Česku je stabilní,“ uvedla Dobruská.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz