Lidé se v bunkru dozvědí o důležitosti vody, ochutnají i speciální zeleninu

  16:42
Obří protiatomový kryt v Přáslavicích u Olomouce, který byl vybudován v časech studené války, přichystal speciální prohlídku, která je inspirována Mezinárodním dnem vody. Její účastníci ochutnají také aquaponicky vypěstovanou zeleninu v bunkru. Akce se koná v neděli 17. března od 10:30.

V obřím protiatomovém bunkru nedaleko Olomouce je speciální systém zdroje vody. Ten využívá přímo v útrobách bunkru aquaponická farma, pro kterou je dostatek vody a její kvalita životně důležitá. | foto: Flenexa plus s.r.o.

Speciální program přáslavického krytu nese název Voda v bunkru. „Během osmdesátiminutové prohlídky podzemních prostor budou mít návštěvníci možnost dozvědět se, jaké byly v bunkru zdroje vody, jak se s ní hospodařilo, jak se uchovávala, čistila a dekontaminovala a na jak dlouho by vydržela její zásoba,“ popsala Kateřina Pašková, mediální zástupkyně společnosti, která bunkr vlastní.

„Součástí nedělní prohlídky bude také detailní povídání o aquaponickém pěstování rostlin. Přímo v útrobách bunkru sídlí aquaponická farma, pro kterou je dostatek vody a její kvalita životně důležitá,“ doplnila.

Bunkr Přáslavice byl budován v 70. letech pod kódovým označením Akce 025. O jeho existenci nesměl nikdo vědět, což se povedlo, protože ani obyvatelé nejbližších vesnic neměli o monstrózním armádním objektu tušení.

Tajný bunkr slaví výročí a promítne film. Ve hře jsou šachy i festival

„V bunkru museli řešit mimo jiné také vodní hospodářství. Kdyby propukl ozbrojený konflikt, bunkr by se hermeticky uzavřel, aby byl chráněn proti radiaci z okolí. Dostatečná zásoba pitné i užitkové vody tak byla pro osádku bunkru otázkou přežití,“ vysvětlil Michal Netolický, jeden z majitelů objektu.

Studny a jezírko

„Dvě studny přímo pod hlavní budovou a jezírko v areálu byly součástí vodního hospodářství,“ dodal.

Nedělní speciální prohlídka bude na vodu zaměřená. „Výklad bude zaměřen na témata, která se bezprostředně týkají vody. Jaké zdroje vody měl bunkr k dispozici? Jaké jsou rozměry studní? Jak by se v případě kontaminace voda čistila? Na jak dlouho by v bunkru vystačila? Jaké technologie pro zachování bojeschopnosti bunkru byly na vodě závislé?“ naznačila mluvčí.

„Jako bonus uvidí návštěvníci aquaponickou farmu, kterou v útrobách bunkru již mnoho let úspěšně provozujeme. Budou moci ochutnat aquaponicky vypěstovaný salát a řekneme jim základní informace o tom, jak aquaponické zemědělství funguje,“ řekl Martin Bukovský, který je hlavním průvodcem v přáslavickém bunkru.

„Máme v bunkru stabilní teplotu 17° C, což je pro rostliny i ryby optimální,“ popsal Bukovský, který návštěvníky po bunkru po celý rok provází pouze v tričku. „Zima mi není, v bunkru máme dostatek schodů, když běhám stále sem a tam, tak slušně zahřeji.“

Čtyři podzemní podlaží bunkru jsou velká jako jeden fotbalový stadion. Zvenku budova ničím nepřipomíná, že pod zemí se skrývá rozsáhlá síť místností a chodeb.

„Navíc je bunkr vybaven autentickou technikou, kterou se podařilo zachránit a kterou se nadšenci v podobě majitelů a podporovatelů postupně snaží zprovozňovat,“ popsala mluvčí.

„Teprve ze vzduchu velikost bunkru opravdu vynikne,“ zmínil Bukovský, který nedávno pořídil zařízení pro zachycení exteriérů bunkru. „Je to skutečně obří dílo,“ dodal.

Pro návštěvu bunkru na akci „Voda v bunkru“ je nutné zakoupit online vstupenky na webu bunkrpraslavice.cz, rezervace.bunkrpraslavice.cz. „Vstupné je pro dospělou osobu je 250 korun, snížené vstupné pro děti od 6 to 15 let a pro důchodce je 190 korun,“ doplnila Kateřina Pašková.

Autor: