Část Brodku zaplavila voda, podle starosty obsluha jezu nezvedla stavidla

  10:00,  aktualizováno  12:43
Část Brodku u Přerova v noci zaplavila voda z potoku Olešnice. Poničila zhruba dvě desítky domů, také musel být uzavřen železniční podjezd. Na místě zasahují hasiči, mimo jiné nasadili velkokapacitní čerpadlo. Podle starosty byla příčinou povodně lidská chyba. Obsluha jezu, u nějž je elektrárna, podle jeho slov nechala zavřená stavidla, která regulují přítok.

V městysu se od nočních hodin do rána postupně vystřídalo patnáct jednotek hasičů. Voda se rozlila do pěti ulic a ohrožovala 70 rodinných domů. Ve zhruba dvaceti objektech se dostala do obytné části.

„Hasiči domy zabezpečovali pytli s pískem. Nasazeno bylo velkokapacitní čerpadlo, které čerpá vodu ze zatopeného železničního podjezdu, kam stékala z celé obce. Máme natažené kilometr dlouhé vedení hadic,“ popsala mluvčí krajského hasičského sboru Lucie Balážová.

Obec nabídla lidem ze zasažených domů náhradní ubytování, které ale nakonec nikdo nevyužil.

„Evakuovali jsme tři obyvatele, kteří poté využili ubytování v rodině. Hladina Olešnice už nyní postupně klesá,“ dodala Balážová.

Voda z koryta vytékala do polí a z nich vtekla do obce

Potok ve středu na měřicím místě v Kokorech vystoupal až na třetí stupeň povodňové aktivity, hladina večer chvílemi přesahovala tři metry, což byl více než dvojnásobek stavu na začátku týdne.

„Situace už se uklidňuje, byť někde na ulicích ještě stojí voda. Ale z nejhoršího jsme venku. Zasaženo je zhruba dvacet až třicet budov, hlavně suterény a sklepy. V ulicích bylo zhruba třicet až sedmdesát centimetrů vody,“ uvedl ve čtvrtek dopoledne starosta Roman Zbožínek.

Podle něj způsobila povodeň lidská chyba. „U Kokor je na Olešnici splav se třemi stavidly pro regulaci přítoku k elektrárně ve mlýně. Ta nebyla otevřena. Při tom přitékajícím množství tak zhruba třetina vody z koryta vytékala do polí, z nich se pak přihnala do obce a způsobila tuhle paseku. Jeden jednotlivec svou chybou poškodil desítky rodin,“ shrnul.

Záležitostí už se zabývá policie. „Mohu potvrdit, že policisté to prověřují, zatím ale ještě nebyla stanovena žádná právní kvalifikace,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Vanková.

Hasiči zasahovali i na dalších místech na Olomoucku a Přerovsku, kde plnili pytle s pískem či odčerpávali laguny nebo zaplavené sklepy.

„Ráno jsme mimo jiné také evakuovali dva lidi, dva psy a čtyři kočky z ubytovny v Kojetíně, kde voda zaplavila přízemí,“ doplnila Balážová.

Autor: