Stavidla na řece zůstala zavřená, povodně u Brodku řeší policie

  11:10
Brodek u Přerova v noci na čtvrtek zaplavila voda z řeky Olešnice a poničila desítky domů. Policie nyní prověřuje, zda za potopu nemůže selhání obsluhy na nedalekém stavidle. Viníkovi hrozí až dva roky vězení.

Voda z potoku Olešnice zaplavila část Brodku u Přerova. Zasaženy byly více než dvě desítky domů, především sklepy, někde ale i přízemí. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Policisté začali okolnosti zaplavení části Brodku prověřovat již během čtvrtka. Dnes policie oznámila, že zahájila úkony trestní řízení včetně možné právní kvalifikace.

„V souvislosti se zatopením části obce Brodek u Přerova přerovští policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu obecné ohrožení z nedbalosti,“ uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman.

„Prověřujeme, zdali nedošlo k zanedbání povinností vyplývajících z provozního řádu stavidla na jezu u mlýna Kaláb na říčce Olešnici,“ dodal.

Během středy 14. října totiž panoval silný a vytrvalý déšť až do večera. Obsluha stavidel u jezů však nezareagovala a nechala stavidla uzavřená. Olešnice se proto ve čtvrtek nad ránem vylila z koryta a přes pole se dohnala až k Brodku, kde se rozlila do pěti ulic včetně železničního podjezdu a ohrožovala 70 rodinných domů.

Ve zhruba dvaceti objektech se dostala do obytné části.

„Zasaženo je zhruba dvacet až třicet budov, hlavně suterény a sklepy. V ulicích bylo zhruba třicet až sedmdesát centimetrů vody,“ uvedl ve čtvrtek dopoledne starosta městyse Roman Zbožínek.

I on upozorňoval, že podle něj způsobila povodeň lidská chyba. „Jeden jednotlivec svou chybou poškodil desítky rodin,“ shrnul.

„Podle trestního zákoníku hrozí za uvedený přečin trest odnětí svobody až na dvě léta nebo zákaz činnosti. Ve věci prozatím nikdo nebyl obviněn,“ sdělil policejní mluvčí.

Autor: