Olomouc zaujala světoznámý ubytovací portál, doporučuje turistům její návštěvu

  16:06
Cestovní ruch v zemi po covidové pauze opět ožil. Jeho rozpohybování přineslo Olomouci umístnění mezi top destinacemi světa, které se letos vyplatí navštívit. Ubytovací portál Booking, který žebříček sestavil, o městě mluví jako o jednom z nejstřeženějších tajemství Evropy.

Olomoucký Sloup Nejsvětější Trojice zapsaný v UNESCO čeká restaurování, byl proto nasnímán s využitím dronu. | foto: Národní památkový ústav

Získat si místo mezi vyhledávanými světovými destinacemi Olomouci pomohla hodnocení zahraničních turistů.

„Podle jednoho z největších cestovatelských portálů Booking.com patří Olomouc do TOP 10 nejvíce trendy turistických destinací světa. Žebříček vznikl na základě dotazníkového šetření mezi více než 20 tisíci cestovateli a zohledňuje meziroční nárůst zájmu o konkrétní destinaci,“ uvedla mluvčí olomouckého Magistrátu Radka Štědrá.

Památky, jídlo i atmosféra

Portál pro online rezervaci ubytování láká cestovatele do Olomouce na památky, kulturní dědictví, skvělou gastronomii i jedinečnou atmosféru.

„Pokud se městu dostane tak vysokého hodnocení od světově známého rezervačního portálu, je to obrovská pocta. Věřím, že se jeho doporučení zúročí jako pozitivní reklama,“ uvedla Djamila Bekhedda, ředitelka agentury Střední Morava – Sdružení cestovního ruchu.

Booking v Olomouci doporučuje vidět historické centrum, barokní div střední Evropy – sloup Nejsvětější Trojice, a nevynechat ani výhled z radniční věže.

„Atmosféru Olomouce vykresluje jak v klidné denní atmosféře kaváren, tak v barvách pulsujícího nočního života studentského města, který lze zažít v rušných hospůdkách a minipivovarech,“ popsala mluvčí.

Portál cestovatelům doporučuje se v Olomouci ubytovat a strávit tady delší čas. „Prostě nezažít Olomouc jenom jako krátkou zastávku pro fotku s Trojicí,“ vysvětlil náměstek pro kulturu a cestovní ruch Viktor Tichák.

K ubytování Booking konkrétně doporučuje hotel Long Story Short Hostel & Café. Ten má ideální polohu v centru Olomouce, hřiště pro pétanque a terasu pro grilování a živou hudbu.

Olomouc je oblíbená i u Čechů

Za rok 2022 se zvýšil počet hostů ve městě v porovnání s předchozím rokem o 71 procent a počet přenocování o 75 procent. „Domácích turistů z Česka bylo v meziročním srovnání o 42 a zahraničních o 173 procent více. Podle dat z Českého statistického ústavu přespalo loni v olomouckých hotelech a penzionech 193 434 hostů,“ uvedla Štědrá.

„Z čísel je znatelné, že návštěvnost českých turistů se ve srovnání s dobou před pandemií již vyrovnala, avšak návštěvnost zahraničních turistů znatelně klesla. Situace se ale každé čtvrtletí zlepšuje,“ uvedla vedoucí oddělení cestovního ruchu magistrátu Lucie Bartovská.

Nejvíce zahraničních návštěvníků do Olomouce přijelo opět ze Slovenska, dále pak z Polska a Německa. Na čtvrtém místě se objevili hosté z Rakouska, následují Ukrajinci, Italové, Američané, Maďaři a Španělé.

Průměrná délka přenocování u ubytovaných hostů v porovnání s rokem 2021 vzrostla z 1,83 nocí na 1,87 nocí v roce 2022.

Oblibu hanácké metropole podtrhuje především zájem o Sloup Nejsvětější Trojice, který byl v roce 2000 zapsán jako desátý v pořadí na Seznam světového dědictví UNESCO v České republice.

„Naše město kromě své dechberoucí historie a architektury může nabídnout přeci jen i ještě něco víc. Ze sta tisíc obyvatel více než dvacet tisíc tvoří studenti totiž Univerzity Palackého Olomouc, kteří přispívají ke společenskému a kulturnímu životu města,“ uvedli autoři na portále zurnal.upol.cz.

Ti připomněli i pořádání tradičních akcí, jako je Academia Film Olomouc , květnový studentský festival Majáles nebo i menší hudební festivaly.

3. července 2015