iDNES.cz

Student vytvořil originální atlas kraje, zpestřil ho dinosaury i smajlíky

  16:15
České atlasy jsou kvalitní, ale chybí jim zaměření na regiony. I proto se student Univerzity Palackého v Olomouci Jakub Žejdlík rozhodl ve své bakalářské práci vytvořit originální tematický atlas Olomouckého kraje. S dílem se zúčastní soutěže Mapa roku 2020.

Jakub Žejdlík se rozhodl ve své bakalářské práci vytvořit originální tematický atlas Olomouckého kraje. | foto: Archiv Jakuba Žejdlíka

Ve své práci chtěl student skloubit kartografii a grafický design. Jeho práci nyní může využít například hejtmanství jako propagační materiál.

S inspirací mu pomohla jeho pozdější vedoucí práce. Ukázala mu infograficky zpracovaný statistický atlas Olomouce, který na katedře geoinformatiky přírodovědecké fakulty vznikl tři roky předtím. Výsledkem je nápadité zpracování, které čísla a údaje podává přístupným způsobem.

Jakub Žejdlík se rozhodl ve své bakalářské práci vytvořit originální tematický atlas Olomouckého kraje.

Autor neměl za cíl srovnávat se s českými školními atlasy. „Jsou zpracované na velmi dobré úrovni. Chtěl jsem ukázat trochu jiný přístup k atlasové tvorbě. Čeho je podle mě nedostatek, jsou právě atlasy zaměřené na kraje. Byly by přitom ideální pro výuku o regionu na základních a středních školách,“ říká Jakub Žejdlík.

Kvůli přehlcení informacemi je podle něj dnes málokdo ochotný číst dlouhé texty nebo hledat v často nepřehledných tabulkách a grafech.

„Údaje je potřeba předávat v jednoduché, přehledné a hlavně poutavé formě a díky tomu vzbudit ve čtenářích zájem o téma. Právě tento vývoj musí nějakým způsobem reflektovat i kartografie, a tedy i atlasy,“ komentuje trend.

Dinosauři a emotikony

Tak třeba na straně věnované geografii kraje doplnil mapu zobrazující geologický vývoj časovou osou od vzniku Země po současnost s obrázky dinosaurů.

Pro znázornění kvality života zase použil emotikony. „Myslím, že kartografie se v budoucnu bude čím dál více propojovat s infografikou a dalšími metodami moderní datové vizualizace,“ odhaduje student.

Díky spolupráci školy s krajským úřadem mohl počítat se stěžejními daty pro vytvoření atlasu. Podklady od krajských úředníků byly velmi přesné.

„Data jsou přebírána přímo od různých státních institucí, jako jeČeský statistický úřad, Ředitelství silnic a dálnic nebo Národní památkový ústav. Výhodou bylo, že obsahují i prostorové informace o plánovaných záměrech na území kraje, ke kterým se běžně není snadné dostat,“ popisuje.

Na krajském úřadě strávil i čtyřtýdenní praxi, takže mohl svou práci probírat přímo se zaměstnanci.

Atlas je dostupný online na webu katedry geoinformatiky zde, v tištěné podobě existuje jen pár kusů. Rýsuje se ovšem možnost, že atlas vydá katedra.

„Původně se plánovalo vydání atlasu jakožto propagačního materiálu Olomouckého kraje. Především kvůli protipandemickým opatřením ale zatím jednání neproběhla,“ doplňuje mladík.

Své dílo přihlásil do soutěže Mapa roku 2020, kterou pořádá Česká kartografická společnost. Koná se již 23. ročník prestižního kartografického klání.

zpět na článek