Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

  13:14
Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci objevili na území Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví ojedinělý přírodní úkaz. Jde o protržený meandr řeky Moravy, ze kterého vznikne další slepé rameno toku.

Na protržení meandru měly vliv loňské vánoční záplavy. „Za letošních zimních povodňových vln se na řece Moravě pod Hynkovskou lávkou na Litovelsku protrhla více jak deset metrů široká šíje meandru, čímž na místě vznikl jedinečný přírodní úkaz,“ uvedli zástupci AOPK.

„Aktuálně jsme na území CHKO Litovelské Pomoraví svědky jedinečného přírodního úkazu, kterým se může pyšnit jen málo oblastí našeho státu,“ upozornila AOPK.

„Naposledy k tomuto jevu došlo v roce 2012 na nedalekém Kenickém meandru, kde se tehdy protrhla pouze dvoumetrová šíje. Odříznutím vznikl nový ostrov obehnaný původním korytem, ze kterého se postupně vyvine slepé rameno. Z něj se následně zformuje mrtvé rameno, které se bude zazemňovat a nakonec zcela zanikne,“ popsali odborníci.

„Tvorba meandrů patří k přirozeným projevům řeky. Postupně dochází k erozi na březích a dřív nebo později dochází k protržení. Překvapilo nás to, šíje je víc jak deset metrů široká a protrhla se,“ vysvětlil pro Olomoucký Report Vladislav Holec ze Správy CHKO Litovelské Pomoraví.

„Ostrov je suchou nohou nedostupný, je tedy víc krytý a mohou tu tak zahnízdit nějaké nové přírůstky ptáků,“ popsal Holec s tím, že nyní na novém ostrově rostou staré stromy, bledule nebo sněženky.

Podle Holce se koryto řeky mění průběžně, jakmile je vysoký stav hladiny a tok je schopný narušit břehy řeky.

„Dochází k tomu, že pokud se zužuje meandrová šíje, je tam vody tolik, že se ztenčí a dojde k protržení. Postupně se vytvoří ostrov, který se začne zazemňovat,“ řekl Reportu Jakub Miřijovský z katedry geoinformatiky na Univerzitě Palackého, jejíž odborníci oblast Pomoraví dokumentují.

Ochrana před povodní

Meandry řeky Moravy mají veliký vliv na protipovodňovou ochranu. Vodohospodáři z Povodí Moravy se na jaře pustí do „IV. A etapy protipovodňových opatření“, která bude mít významný ekologický přínos a vyřeší ochranu zástavby olomoucké městské části Nový Svět a Nemilan.

„Povodí Moravy na konci října vybralo zhotovitele. Ještě během zimy zahájí přípravu stavby. S ohledem na zájmy ochrany přírody odstartují práce na jaře 2024,“ uvedl mluvčí Petr Chmelař.

Malé povodně chrání před velkými. Řeky umí zázraky, nyní je vězní kanály

„Naše řešení se opírá o princip, kdy k rozlivu dochází mimo zastavěné území. Povodňové vody nenarazí při opouštění území města na žádné překážky a volně se rozlijí do krajiny,“ uvedl investiční ředitel Povodí Moravy Tomáš Bělaška.

Podle něho to pomůže i v obcích níže po toku tak, že dojde ke zmírnění síly povodňové vlny. „Čekáme na přidělení dotace, k čemuž by mělo dojít v řádu dnů až týdnů. S ohledem na zájmy ochrany přírody zahájíme práce na jaře,“ poznamenal Tomáš Bělaška.

Zahájit práce na podzim nebylo možné kvůli hnízdění netopýrů. „Čtvrtá A etapa je přírodě blízkým protipovodňovým opatřením v souladu s veřejným zájmem ochrany přírody. Zejména z důvodu výskytu zvláště chráněných netopýrů byly při povolování kácení dřevin stanoveny přísné podmínky,“ vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí města Olomouc Petr Loyka.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz