Sklad Amazonu u Kojetína je hotový, na stavbě pracovalo naráz tisíc lidí

  11:44
Nejmodernější distribuční centrum v republice už stavitelé opustili a budovu předali společnosti Amazon. U Kojetína na Přerovsku vznikla ve spolupráci firem Accolade a Panattoni vícepatrová hala internetového gigantu, která nebude vytápěna plynem, ale tepelnými čerpadly.

Stavitel průmyslových hal Panattoni předal společnosti Amazon do užívání unikátní logistické centrum v Kojetíně. Na snímku jsou nabíjecí stanice pro elektroautomobily na parkovišti. | foto: Panattoni

Stavitel průmyslových hal Panattoni předal společnosti Amazon do užívání unikátní logistické centrum.

„Jde o první plnohodnotně vícepatrové distribuční centrum v České republice, které díky svému modernímu vybavení a šetrnému přístupu k životnímu prostředí i vysoké energetické soběstačnosti přebírá pozici nejmodernější logistické haly v zemi. Hodnota budovy je přes pět miliard korun,“ uvedl za stavitele Michael Süss.

Distribuční centrum v Kojetíně je jedinečné nejen velikostí, ale především úsporou zastavěné plochy.

„Zatímco celková rozloha haly přesahuje 187 tisíc metrů čtverečních, půdorys zabírá méně než třetinu, tedy pouze 51 tisíc metrů čtverečních. Výška budovy přesahuje v místech, kde vedou schodišťové šachty, 27 metrů,“ doplnil mediální zástupce Süss.

„Jsem hrdý, že můžeme předat Amazonu stavbu, která je jedničkou propojení moderních technologií a šetrnosti k životnímu prostředí. Už dobrovízský projekt byl unikátní, avšak distribučním centrem v Kojetíně jsme se posunuli o několik generací dál,“ upozornil Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni pro ČR a Slovensko.

„Věřím, že nejmodernější logistický areál pomůže Amazonu. Zároveň doufám, že projekt bude přínosný pro celý region díky velkému množství pracovních příležitostí,“ doplnil ředitel.

„Amazon v novém robotickém centru nabídne moderní pracovní prostředí, kde zaměstnancům budou práci usnadňovat speciální robotické jednotky. Při plném zprovoznění budovy zde zaměstnáme až dva tisíce stálých pracovníků,“ potvrdil Michal Šmíd, generální manažer společnosti Amazon pro Českou republiku.

Bývalý cukrovar našel nové využití

Nová distribuční hala vznikla na pozemcích bývalých usazovacích nádrží kojetínského cukrovaru. „Železobetonovým recyklátem z jeho demolice byla zavezena okolní kaliště. Celý brownfield bylo proto nutné před zahájením stavby sanovat a odstranit ekologické zátěže,“ upozornil Süss.

„Opět se podařilo na pozemcích s nízkou ekologickou hodnotou vytvořit průmyslovou zónu, která se zařadí na špici šetrné a technologické výstavby. Z Kojetína se stane centrum evropské scény on-line nákupů a věřím, že to přispěje k růstu životní úrovně v této oblasti,“ doplnil Milan Kratina z investiční skupiny Accolade.

Výstavba čtyřpodlažní budovy byla náročná. „V jeden moment se na stavbě pohybovalo okolo tisícovky lidí. Pro srovnání u jednopodlažních budov jde standardně o zhruba 150 lidí,“ popsal zástupce stavitele.

„Společnost Goldbeck Bau má asi 12 kilometrů od Kojetína továrnu na výrobu betonových prvků. Díky tomu bylo možné dovézt na stavbu vlakem přibližně 6 800 panelů, jejichž váha přesáhla 80 tisíc tun. Vlaky nahradily přes 2 200 kamionů,“ upozornil Süss.

V novém areálu projektanti počítali například s ještěrkovištěm a včelími úly, vysadí se tam 500 stromů, 300 přímo v areálu, zbytek v Kojetíně.

Celé distribuční centrum se bude místo plynu vytápět tepelnými čerpadly. „Záleží nám na tom, aby byl provoz ohleduplný k životnímu prostředí, a proto jsme na střechu nainstalovali moderní fotovoltaické panely o výkonu 4 MW. To pro představu převyšuje běžné domovní instalace o tři řády,“ uzavřel Michal Šmíd za Amazon.

Autor: