Poustevníky na Pustevnách připomene zvonička, složí se na ni lidé

  9:06
Než se Pustevny staly vyhledávaným cílem turistů, byly spojovány především s poustevníky. Těch zde kdysi sídlilo několik a po nich lokalita nese i své jméno. Nově duchovní odkaz Pusteven připomene zvonička, kterou zde chce do začátku turistické sezony postavit obec Trojanovice.

Zvonička bude stát na místě poslední poustevny směrem k frenštátské kotlině. | foto: Vizualizace Pavla Cupáka

Zvonička vyroste na místě poslední zdejší poustevny, kterou na konci 18. století obýval poustevník Felix. Rozvaliny jeho obydlí byly údajně k vidění ještě o století později, kdy sem začali chodit první turisté. 

„S nápadem postavit zvoničku přišel trojanovický rodák, pan Josef Petr. Přišel za námi na obec s tím, že by bylo namístě, aby Trojanovice na Pustevnách nějakým způsobem připomněly duchovní význam a historii tohoto místa, která je mnohem delší než slavné roubené stavby Libušín a Maměnka Dušana Jurkoviče,“ přiblížila místostarostka obce Ivana Vrtalová. 

Podle jejích slov pak do výzvy perfektně zapadl projekt zvoničky místního sochaře a řezbáře Pavla Cupáka, která měla původně stát před jeho ateliérem. 

„Zvonička bude vyrobena z dubového dřeva, které svým stářím sahá až do dob života posledního poustevníka na Pustevnách. Navržená je z jediné desky mohutného věkovitého dubu,“ přiblížil autor Pavel Cupák s tím, že dílo budou tvořit dvě symbolické postavy vysoké čtyři metry.

Do siluety jedné z nich bude zavěšena kopie vzácného zvonu, který je nyní k vidění na obecním úřadě v Trojanovicích. 

Milion na stavbu se symbolicky sejde z darů

„Zvon už nemá srdce, ale jinak je velmi dobře zachovalý. Byl odlit v roce 1738, to je za vlády Marie Terezie, a s největší pravděpodobností na něj zvonil sám poustevník Felix,“ přiblížil Drahomír Strnadel, předseda Matice radhošťské.

Stavbu, jejíž vznik bude stát okolo milionu korun, doplní informační tabule, která bude zpravovat o jejím účelu. 

„I kvůli symbolickému významu zvoničky, která bude protiváhou komerční tváře dnešních Pusteven, chceme, aby se peníze vybraly od dárců, kteří stejně jako my vidí v tomto projektu význam. Využít pro tento účel chceme platformu Hithit, přes kterou bude možno od začátku března do poloviny dubna na poustevnickou zvoničku na Pustevnách přispět,“ dodala Vrtalová.