Kvůli dětem bez zubařů obnoví na Karvinsku hromadné školní prohlídky

  13:16
Pilotní program organizované péče o chrup školáků spustili počátkem roku karvinský senátor Ondřej Feber společně s primářem ostravské stomatologické kliniky Ajna dental clinic Lubomírem Beranem. Chtějí tak řešit problém s nedostatkem dětských zubařů v regionu.

„Již několik let provozujeme v Ostravě pohotovostní službu, při které lékaři ošetří měsíčně až dva tisíce pacientů. Z nich 65 procent vyhledalo naše služby, protože nemá zubaře, a ještě více alarmující je skutečnost, že celá jedna třetina z nich jsou děti,“ uvedl již dříve Beran.

Jde podle něj o děti od jednoho roku až do patnácti let, z nichž některé rodiče přivedli k zubaři poprvé v jejich životě. „Denně musíme řešit stále horší situaci, pokud jde o zubní kazy u dětí. V rámci pohotovosti můžeme ale řešit jen tlumení bolesti, nikoliv delší léčbu, a nejsme pro ně konečným řešením,“ doplnil primář a připomněl, že před rokem 1989 probíhala stomatologická péče o děti organizovaně v rámci školní docházky.

„Dnes musíme najít složitou právní cestu, jak dětskou stomatologii znovu obnovit. Oslovili jsme proto karvinského senátora Ondřeje Febera, který nám velmi pomohl po stránce organizační a právní,“ doplnil Beran.

Jízdné uhradí dětem obce

Na návrh Febera se lékaři nejprve ujali péče o chrup dětí z menších obcí, kde zubní ordinace nejsou vůbec. „Ve zkušební fázi preventivních prohlídek jsme se zaměřili na pomoc dětem na Karvinsku, které je ekologicky, ekonomicky a sociologicky nejvíce znevýhodněno,“ uvedl Feber.

Mezi obce, které se do projektu zapojily, patří Stonava a Doubrava. Vedení škol se v únoru obrátilo na rodiče žáků s dotazem, zda s preventivní prohlídkou dětí souhlasí. Pokud ano, budou na ni učitelé se svými žáky jezdit na ostravskou kliniku Ajna v rámci výuky a jízdné uhradí obce, ze kterých děti jedou.

„Rodiče se mohli do prvního pátku v březnu rozhodnout, zda dítě do programu zapojí, a v tuto chvíli máme na obci písemný souhlas od čtrnácti z nich, což odpovídá dvanácti procentům dětí, které ve škole máme,“ uvedla starostka Doubravy Jiřina Ferenčíková.

Ve Stonavě pak využili nabídku rodiče každého sedmého školou povinného dítěte. „Z celkem 200 oslovených rodin máme podepsaný souhlas od 33 z nich,“ uvedl Feber. Nižší zájem ze strany rodičů podle něj naznačuje, že rodiny již z valné většiny svého zubaře mají.

V Bohumíně se přihlásilo tisíc dětí

Kdy děti poprvé do Ostravy na prohlídku pojedou, nyní vedení obou obcí a kliniky řeší. S ohledem na počet přihlášených dětí budou radní zvažovat i možnost vypravit jen jeden společný autobus. To ale musí nejprve projednat s vedením kliniky, stejně jako další postupy léčby, které budou u některých dětí po prohlídce následovat.

Kvůli nedostatku dětských stomatologů budou pacienty mladší 15 let přijímat i v nově otevřené ordinaci v Bohumíně. „Z celkového počtu asi 4,5 tisíce našich obyvatel, kteří v rámci předregistrace projevili o zubní péči zájem, je asi tisíc dětí. Přijmeme je, ale je nutné, aby děti s lékařem spolupracovaly. O této podmínce budou zákonní zástupci informováni při vstupní prohlídce,“ řekla mluvčí města Jana Končítková.