Horník popálený při předvánoční důlní tragédii opustil nemocnici

  17:10
Polského horníka těžce popáleného při předvánočním výbuchu v Dole ČSM na Karvinsku propustili z nemocnice. Strávil tam čtyři měsíce, další rekonvalescence ho čeká v domácím prostředí.

Takto vypadal popálený polský horník v polovině března. | foto: FN OstravaiDNES.cz

Muž opustil Kliniku popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Její mluvčí Naďa Chattová připomněla, že během hospitalizace byl dva měsíce v umělém spánku, podstoupil šest velkých operací a řadu menších výkonů na operačním sále.

Neštěstí v Dole ČSM

„Přes spoustu infekcí odchází po vlastních nohou, je zhojený a teď už jej čeká rehabilitace. K nám bude chodit jen na kontroly. Budeme sledovat stav jizev a pokud bude potřeba, provedeme rekonstrukční operace. Nicméně v tuto chvíli žádná akutní operace nutná není,“ popsala stav pacienta přednostka Zdenka Němečková Crkvenjaš.

Podle ní jde muž do domácího prostředí zcela soběstačný. Už v nemocnici začal rehabilitovat, což zvládal dobře.

Po výbuchu v dole loni 20. prosince, při kterém zemřelo třináct lidí, přitom jeho stav nevypadal příliš nadějně. Měl popáleniny na 65 procentech těla a značná část z nich byla 3. stupně.

Když před měsícem klinika informovala o jeho léčbě, Crkvenjaš vyzdvihla pokrok lékařské vědy.

„Ještě před dvaceti lety by takto popálení pacienti neměli šanci na přežití. Díky obrovskému pokroku v chirurgické i intenzivní medicíně se našemu týmu daří takovéto pacienty vrátit zpět do života,“ řekla šéfka týmu deseti lékařů a téměř čtyřiceti sester.

Jejich práci ocenil i zraněný horník. „Nejhorší jsou ruce, ale snažím se a poctivě cvičím. Třeba s balonkem nebo gumou. Už se moc těším na procházky s vnukem. Nikdy jsem se nebál fárat a ani mě nikdy nenapadlo, že se mi něco takového může stát,“ uvedl před měsícem popálený muž.

V těchto dnech začala společnost OKD s průzkumem části míst v Dole ČSM-Sever ve Stonavě, kde v prosinci vybuchl metan. Ostatky devíti obětí stále zůstávají pod zemí. Jejich vyproštění očekává společnost na konci dubna a začátku května.

Takto vypadal zraněný horník před měsícem:

Autor: