Rekordy v odchovech i v návštěvnosti. Zoo Ostrava hlásí nejúspěšnější rok

  17:18
Rekordní návštěvnost, odchov vzácných mláďat, nové druhy živočichů, podpora ochrany rostlin a zvířat, ale také nový parkovací dům. Tak vypadal uplynulý rok v ostravské zoo. Navíc tam zavítalo již podruhé v historii více než 600 tisíc lidí, přesně 612 455, což je pro zoo dosavadní rekord.

Týdenní mládě šimpanze hornoguinejského, které se narodilo v ostravské zoologické zahradě. (28. srpna 2023) | foto: Tereza Šindelářová, ZOO Ostrava

Několik návštěvnických rekordů padlo i během roku. „Například v lednu, kdy přišlo téměř čtrnáct tisíc návštěvníků, a v prosinci, kdy jich bylo více než devatenáct tisíc. Nejvíce lidí pak přišlo do zoo v červenci, celkem 106 825,“ okomentovala mluvčí Zoo Ostrava Šárka Nováková.

Významnou událostí bylo narození již druhého mláděte kriticky ohroženého šimpanze hornoguinejského, jenž je nejvzácnějším poddruhem tohoto lidoopa. Matkou je šestnáctiletá samice, která malého samečka přivedla na svět v srpnu.

„Mládě je stále v péči matky, která ho kojí a nosí. Mateřské mléko je hlavní složkou jeho potravy, už ale pomalu začíná ochutnávat i pevnou stravu dospělých. Zatím olizuje šťávu z ovoce,“ nastínila mluvčí s tím, že od třetího měsíce se nejmladší člen ostravské skupiny šimpanzů začíná i batolit a učí se chodit.

Mládě vzácného dravce našlo náhradní rodiče, na svět mu pomohli chovatelé

Během loňska se chovatelům podařilo odchovat 2 146 mláďat, přičemž více než z poloviny se jednalo o ryby. Ze savců to byli například tři damani stromoví a dva damani pralesní, které se v zoo daří množit pravidelně.

„Díky osmi mláďatům onagerů je ostravské stádo tohoto vzácného kopytníka stále největším stádem chovaným v lidské péči na světě,“ konstatovala Nováková.

Z plazů se podařilo odchovat kriticky ohrožené krokodýlovce čínské a hroznýšky skvrnité. Mezi prvoodchovy se zařadili dva jeřábi bělošíjí, užovky linkované a krajty zelené.

Zoo v Ostravě slaví sedmdesátiny. Se vznikem pomáhali havíři i školáci

Dařilo se ale i druhům, jejichž mláďata zoo poskytuje pro posílení divokých populací. Do volné přírody tak chovatelé vypustili celkem šestnáct mladých jedinců sov pálených, sýčků obecných, puštíků bělavých a orlosupa bradatého.

„Mezi nové druhy patří trio kriticky ohrožených lemurů širokonosých, pár vzácně chovaných kočkodanů Hamlynových a pár silně ohrožených kulíšků nejmenších,“ jmenovala mluvčí. „Získali jsme i několik druhů kriticky ohrožených sulaweských vodních plžů rodu Tylomelania, v jejichž chovu je naše zoo průkopníkem.“

V červenci zoo otevřela nový parkovací dům, který nabízí téměř dvě stovky parkovacích míst. Odstartovaly také opravy expoziční části interiéru pavilonu Tanganika. „Nově se tam budeme věnovat chovu prasat savanových společně s mangustami žíhanými,“ doplnil ředitel zoo Jiří Novák.

3. března 2020