iDNES.cz

Pandí dvojčata se po čtvrt roce konečně ukázala návštěvníkům zoo

  16:48
Návštěvníci Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava mohou konečně spatřit mláďata pandy červené. Ačkoli se pandí dvojčata, první v historii zoo, narodila už 27. června, první měsíce trávila v porodní budce a teprve v minulých dnech se pustila do poznávání výběhu.

Po několika měsících od narození se mláďat pandy červené v ostravské zoo konečně odvážila do výběhu. | foto: Yveta Svobodová, ZOO Ostrava

I ve volné přírodě, kde patří pandy červené k ohroženým druhům, opouštějí mláďata bezpečí hnízda v dutině stromu až po čtvrt roce.

„Zhruba tři měsíce po porodu zůstávají mláďata ukryta v budkách či dutinách, ven se odvažují jen velmi zřídka,“ přiblížila mluvčí zoo Šárka Nováková.

V ostravské zoo se jedná o první pandí dvojčata, která se zde narodila. Pro jejich tříletou matku to byl už druhý porod poté, co loni přivedla na svět mládě samečka. Otcem mláďat je dvanáctiletý samec, kterého žije v ostravské zoo od roku 2010.

„Chovatelé zatím nevědí, jakého jsou dvojčata pohlaví, první veterinární prohlídka se uskuteční až koncem října,“ uvedla Nováková.

Chovem pand červených se ostravská zoo zabývá od roku 2007. Od té doby se zde narodilo šest mláďat, odchovat se podařilo dvě. Chovatelé doufají, že stejně úspěšní budou i se současnými dvojčaty.

„Vzhledem k tomu, že situace těchto asijských šelem není v jejich domovině nijak příznivá a početnost volně žijící populace stále klesá, může se chov v zoologických zahradách stát v budoucnu poslední možností, jak tento druh zachovat pro příští generace,“ doplnila mluvčí.

zpět na článek