Jak vypadá Štědrý den zvířat v zoo? Žádné pamlsky, ale běžná strava

  13:14
Vstup zdarma jako vánoční dárek dostanou děti do 15 let od pracovníků ostravské zoologické zahrady, pokud se přijdou podívat na zvířata 24. až 26. prosince. Zahrada bude otevřena od 9 do 16 hodin, poslední návštěvník může do areálu vejít hodinu před uzavřením.

Pokud nasněží, budou moci lidé v zoo na sněhu spatřit i neobvyklá zvířata jako jsou například sloni. | foto: Enrico Gombala, Zoo Ostrava

Pokud nasněží, zažijí lidé netradiční podívanou. „V zasněžených výbězích uvidí nejen zvířata, která jsou na sníh zvyklá, ale také zebry, antilopy, některé druhy opic, slony a papoušky, jak si užívají sněhovou nadílku, kterou by doma nikdy neměli,“ popsala mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.

„Teplomilné druhy pouštíme ven na mnohem kratší dobu než v létě. Pokud ale neklesnou teploty výrazně pod bod mrazu, například pod minus deset stupňů, pouštíme třeba africké kopytníky nebo i slony mezi jedenáctou a dvanáctou hodinou na sníh,“ uvedla mluvčí.

Zoo Ostrava slaví návštěvnický rekord, letos přišlo už 600 tisíc lidí

Většina druhů primátů může podle Novákové chodit ven podle libosti celý den a venčení na sněhu si užívají i papoušci a ptačí obyvatelé voliéry Papua.

Ať již bude počasí jakékoli, mohou se návštěvníci těšit na tradiční štědrodenní komentovaná setkání u vybraných druhů zvířat. „V deset se s návštěvníky potkáme u pand, v jedenáct u žralůčků v pavilonu Papua a v pravé poledne u šimpanzů,“ naznačila Nováková. Odpoledne od 14.15 je poslední komentované setkání u hrochů.

Protože Štědrý den se tradičně nese ve znamení dárků, mohou dospělí i děti obdarovat ptáky, kteří v areálu volně létají. „Do krmítek v zoo mohou nasypat s sebou přinesené krmení, jako jsou slunečnicová a další semínka,“ jmenovala Nováková. „Vhodné ptačí krmení je k dispozici zdarma u vstupu do areálu.“

Více prostoru i stromů. Makakové a giboni mají v Zoo Ostrava nové pavilony

Jiné pamlsky zoo pro zvířata nechystá. „To, co my vnímáme jako přilepšení v podobě lidských dobrot, může zvířatům způsobit potíže, nebo i smrt, což byl nedávno případ březí samice losa v Zoo Hluboká, která uhynula po podání sušenky neukázněným návštěvníkem,“ upozornila Nováková. „O Vánocích proto budeme dbát na správnou krmnou dávku zvířat stejně úzkostlivě jako kterýkoli den v roce.“

13. března 2023

Autor: