Do ostravské zoo míří už osmý Bílý slon, nyní za úspěšný chov vzácné rybky

  17:30
Po sedmi letech se ostravská zoo těší na dalšího Bílého slona – sošku, která je symbolem ocenění za významný chovatelský úspěch v českých a slovenských zahradách.

Za odchov jelečka teuchitlánského, vzácné mexické rybky, získala Zoologická zahrada Ostrava prestižní ocenění Bílý slon. | foto: ZOO Ostrava

V soutěži, která trvá od roku 1994, jde o osmého Bílého slona, který míří do Ostravy. Výsledky již porota vyhlásila, ale ceny předá kvůli koronaviru o něco později (kompletní výsledky zde).

„Do soutěže se přihlásilo čtrnáct zahrad sdružených v Unii českých a slovenských zoologických zahrad s jednačtyřiceti odchovy,“ popsala mluvčí Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava Šárka Nováková.

 „Naše zoo získala první místo v kategorii ostatní za odchov vzácné mexické rybky – jelečka teuchitlánského. Tato drobná kaprovitá ryba byla totiž v přírodě vyhubená, ale postupně se tam vrací právě díky odchovu v lidské péči,“ dodala.

Ostravská zoo zabodovala i v kategorii savců, kde se umístila na třetím místě s mládětem šimpanze hornoguinejského.

Ostravská zoo zabodovala i v kategorii savců, kde se umístila na třetím místě s mládětem šimpanze hornoguinejského.

Nováková podotkla, že několik jedinců rybky se dostalo do univerzitních akvárií v mexické Morelii, kde se je podařilo rozmnožit, a poté i k několika soukromým chovatelům do Evropy. Zoo Ostrava získala před dvěma lety jako jediná z evropských zahrad 25 jedinců, které rozmnožila.

Ostravská zoo v soutěži zabodovala i v kategorii savců. Umístila se na třetím místě s mládětem šimpanze hornoguinejského, který se loni narodil v novém Pavilonu evoluce.

A právě tento pavilon za zhruba 130 milionů korun, na který Evropská unie přispěla více než 117 miliony, přihlásila Ostrava jako zřizovatel zoo do soutěže Náš evropský projekt. Zájemci mohou hlasovat do 21. května, stačí zadat na sociální sítě hashtag #náševropskýprojekt.

Soutěží 49 obcí a měst. Z Moravskoslezského kraje i Město Albrechtice, Kopřivnice, Orlová, Příbor, Písek, Ostravice a Neplachovice.

Autor: