Čeští zoologové pomohli na Sumatře dopadnout pytláky mořských želv

  7:56
Další úspěch si na své konto připsala mnohaletá mise českých zoologů v Indonésii. Díky jejich práci se podařilo na Sumatře zadržet a dostat do vězení dva pytláky a pašeráky ohrožených mořských želv.

Veterinární péče o zraněnou mořskou želvu (23. listopadu 2024) | foto: Zoo Liberec

Jedním z lidí, kteří se na záchranném programu v jihovýchodní Asii podílejí, je i František Příbrský z ostravské zoo.

Zátah na pytláky proběhl už v červnu na indonéském ostrově Palambak, který leží severozápadně od Sumatry. Hlavní roli tentokrát hrál indonéský tým ochranářů, které si čeští zoologové během deseti let svého působení vychovali. Ten při své pravidelné kontrole ostrova objevil dva pytláky, které se následně podařilo zatknout. Při zátahu pomáhali i čeští zoologové.

„Zabavili jsme celkem šest želv, které pytláci ulovili harpunami. Zranění dvou želv byla fatální, zbývající čtyři želvy se podařilo našemu týmu společně se dvěma veterináři zrehabilitovat a vypustit zpět do moře,“ sdělil indonéský ochranář Yustinus, který zátah vedl.

Čeští zoologové připevnili želvám v Indonésii vysílačky, mapují jejich pohyb

Na konci října byli pytláci pravomocně odsouzeni na dva a půl roku vězení a zaplacení vysoké pokuty.

Zmíněný zásah nebyl jednorázovou akcí, ale je výsledkem dlouhodobé a intenzivní práce, kterou Zoo Ostrava, Zoo Liberec a další vykonávají ve spolupráci s místními komunitami a indonéskými partnery.

„Spolupráce všech zúčastněných organizací a podpora zoologických zahrad hrají klíčovou roli při ochraně ohrožených populací nejen mořských želv,“ podotkl František Příbrský ze Zoo Ostrava.

Ten se v roce 2014 vydal do Indonésie v rámci Kukang Rescue Programu kvůli ochraně kriticky ohrožených outloňů váhavých. Od samého počátku svého působení však čeští zoologové aktivně bojují i proti ilegálnímu lovu a obchodu s chráněnými druhy zvířat. První zátah na pytláky, kteří byli odsouzeni k trestu odnětí svobody, se jim podařil již v roce 2015.

Z pytláků záchranáři

„Jednalo se o historický mezník v boji proti pytláctví mořských želv na Sumatře a díky zátahu se podařilo obchod s želvími vejci v souostroví Pulau Banyak zastavit,“ přiblížil Tomáš Ouhel ze Zoo Liberec.

Před dvěma lety ochranáři vystopovali klíčového člena indonéského pašeráckého gangu, jenž si říkal Greed a který ilegálně obchodoval s ohroženými druhy zvířat.

Důležitou součástí práce je i vzdělávání místních obyvatel. „Snažíme se jim nabídnout jiné možnosti, aby kvůli přivýdělku nemuseli lovit ohrožená zvířata. Už se nám tak podařilo udělat z pytláků ochranáře,“ vysvětlil před časem Příbrský.

12. srpna 2023