Daman, šimpanz i unikátní husy. V Zoo Ostrava se letos narodilo už 400 mláďat

  17:10
Od začátku ledna má ostravské zoo již více než čtyři stovky nově narozených přírůstků. Nechybí mezi nimi šimpanzi, damani, orlosupi, kondoři, ale ani želvy, ryby, žralůčči a další.

Husy kuří chová ostravská zoo od roku 1989, ale dosud se žádnému páru nepodařilo odchovat mláďata. Už to neplatí. (19. dubna 2024) | foto: Zoo Ostrava

„Mláďata většinou odchovávají jejich matky, případně oba rodiče,“ uvedla mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková. „Zvířata si tak zachovají přirozené instinkty. To je zvlášť důležité v případě, že se jedná o druhy, které následně vypouštíme do volné přírody.“

Občas však musejí chovatelé rodičům asistovat. „Například při odchovu orlosupů bradatých, supů mrchožravých či kondorů královských někdy zvířatům pomáháme tím, že jejich vejce inkubujeme v líhni. Než narozená mláďata vrátíme rodičům, pár dní je dokrmujeme,“ popsala Nováková.

Umělé odchovy, při nichž by chovatelé mládě rodičům úplně odebrali a odchovali ho sami, již zoo nedělá. „Tyto odchovy jsou nežádoucí. Přímým kontaktem s člověkem mládě většinou nezíská správné přirozené chování a nelze jej mnohdy zapojit zpět do chovné skupiny,“ vysvětlovala mluvčí.

V ostravské zoo chovají nejvíce stromových damanů na světě, není proto divu, že i letos tam mají velké množství mláďat těchto tajemných nočních savců. (19. dubna 2024)

Mezi poslední letos narozená mláďata patří v tuto chvíli husy kuří. Přestože je ostravská zoo chová již od roku 1989, prvních mláďat se dočkala až letos. „Než si postavily hnízdo, dělaly jen důlky ve slámě. Předloni snesla samice první, bohužel neoplozená vejce. Loni už byla dvě ze čtyř vajec oplozená, ale samice hnízdo opustila,“ popsala chovatelka Kateřina Nováčková.

Letos snesla samice také vejce čtyři. Jedno mládě však uhynulo při líhnutí, druhé těsně poté. Dvě zbylá rodiče úspěšně odchovávají.

Další letošní mláďata jsou k vidění v pavilonu indických šelem, kde své mládě odchovává samice binturonga, a přírůstku se dočkala i skupina šimpanzů hornoguinejských.

Ta se v Pavilonu evoluce stará hned o tři mláďata, z nichž nejstaršímu jsou čtyři roky, prostřednímu bude v srpnu rok a nejmladší má něco přes dva měsíce.

Autor: